Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mimořádná kontrola v exekutorském úřadě odhalila chyby. Vedení podalo trestní oznámení

Česko

  16:45aktualizováno  19:00
PŘEROV - Mimořádná kontrola v Exekutorském úřadu Přerov (EÚP), kterou ve čtvrtek kvůli sporům jeho zaměstnanců s dosluhujícím soudním exekutorem Tomášem Vránou zahájili pracovníci ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory, našla pochybení týkající se například etického kodexu. Nové vedení EÚP kvůli podezřelým finančním transakcím podalo trestní oznámení a tvrdí, že ohroženo je 300 milionů korun na účtu EÚP. Vrána ale považuje výsledky kontroly za vyvrácení obvinění.

Přerovský exekutor Tomáš Vrána. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Kontrola ukázala na pochybení, například na postup v rozporu s etickým kodexem Exekutorské komory. Exekutorská komora v současnosti zálohuje veškeré spisy tak, aby byla nadále zajištěna kontinuita exekučních řízení. Otázkou finančních transakcí se zabývá policie,“ uvedla Schejbalová, podle které EÚP nadále funguje. Započatá exekuční řízení pokračují standardně, práva účastníků řízení nejsou nijak narušena, dodala.

Na exekutora Vránu míří trestní oznámení. Podle svého nástupce zpronevěřil miliony

Exekutorská komora je podle prezidentky Pavly Fučíkové ale přesto vývojem v EÚP znepokojena. „Spor soudního exekutora Vrány s jeho zaměstnanci vrhá na celou exekutorskou obec velmi negativní světlo, které bohužel dopadá na všechny kolegy. Chování obou stran sporu je přinejmenším porušením etických pravidel, jejichž nedodržení narušuje důstojnost úřadu, který zastáváme,“ řekla Fučíková.

Předávání EÚP novému vedení tento týden doprovázejí neshody pracovníků, kvůli kterým v sídle úřadu v úterý zasahovala policie. Exekutorská komora nařídila mimořádnou kontrolu v EÚP. Nové vedení EÚP mezitím nechalo kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovat všechny bankovní účty přerovského soudního exekutora Tomáše Vrány, který na konci března končí ve funkci. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun. Jícha kvůli tomu podal trestní oznámení. Vrána obvinění ze zpronevěry označil za lež.

„Dobře organizovaný nájezd“

V pátečním tiskovém vyjádření Vrána uvádí, že závěry mimořádné kontroly vyvrátily obvinění ze zponevěry peněz klientů. „Zpochybněn byl jednotlivý převod 3,4 milionu korun. Tyto prostředky jsem dnes nechal převést na nově zřízený vázaný účet a důvody tohoto pochybení se dále objasňují,“ sdělil ČTK. „Výtky komise k událostem z posledních dnů a způsobu jejich řešení směřují jak k mé osobě, tak k zaměstnancům úřadu. Za svou osobu jsem učinil všechna opatření, která mi komise doporučila - tj. omezil jsem dispozici s bankovními účty pouze na svoji osobu,“ doplnil.

Obávaný exekutor Vrána skončí. Čelil stížnostem i kárné žalobě od ministra

Jícha v pátek oznámil, že je nutné zajistit peníze na účtech EÚP. „Máme velmi závažné a fakty podložené podezření, že snaha vyvést zhruba 300 milionů korun mimo dispozici exekutorského úřadu je jedním z hlavních cílů organizovaného a dobře připraveného nájezdu na exekutorský úřad,“ řekl ČTK Jícha. Útok podle něj vede Vrána v součinnosti s partnery ze společnosti C.M.B. CZ Facility.

Vrána obvinění ze snahy vyvést stamiliony z účtu EÚP odmítl jako lživé. „K údajné obavě mých zaměstnanců o 300 milionů korun na vázaném účtu sděluji, že jsem ve středu podal na Okresní soud v Přerově návrh na přijetí peněžních prostředků do úschovy soudu, čímž budou tyto prostředky jednoznačně ochráněny před protiprávní dispozicí,“ sdělil ČTK Vrána.

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší 60 tisíc nových exekucí. Roční obrat EÚP činí bezmála dvě miliardy korun.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...