Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mimořádná kontrola v exekutorském úřadě odhalila chyby. Vedení podalo trestní oznámení

Přerovský exekutor Tomáš Vrána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přerovský exekutor Tomáš Vrána. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PŘEROV Mimořádná kontrola v Exekutorském úřadu Přerov (EÚP), kterou ve čtvrtek kvůli sporům jeho zaměstnanců s dosluhujícím soudním exekutorem Tomášem Vránou zahájili pracovníci ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory, našla pochybení týkající se například etického kodexu. Nové vedení EÚP kvůli podezřelým finančním transakcím podalo trestní oznámení a tvrdí, že ohroženo je 300 milionů korun na účtu EÚP. Vrána ale považuje výsledky kontroly za vyvrácení obvinění.

„Kontrola ukázala na pochybení, například na postup v rozporu s etickým kodexem Exekutorské komory. Exekutorská komora v současnosti zálohuje veškeré spisy tak, aby byla nadále zajištěna kontinuita exekučních řízení. Otázkou finančních transakcí se zabývá policie,“ uvedla Schejbalová, podle které EÚP nadále funguje. Započatá exekuční řízení pokračují standardně, práva účastníků řízení nejsou nijak narušena, dodala.

Exekutorská komora je podle prezidentky Pavly Fučíkové ale přesto vývojem v EÚP znepokojena. „Spor soudního exekutora Vrány s jeho zaměstnanci vrhá na celou exekutorskou obec velmi negativní světlo, které bohužel dopadá na všechny kolegy. Chování obou stran sporu je přinejmenším porušením etických pravidel, jejichž nedodržení narušuje důstojnost úřadu, který zastáváme,“ řekla Fučíková.

Předávání EÚP novému vedení tento týden doprovázejí neshody pracovníků, kvůli kterým v sídle úřadu v úterý zasahovala policie. Exekutorská komora nařídila mimořádnou kontrolu v EÚP. Nové vedení EÚP mezitím nechalo kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovat všechny bankovní účty přerovského soudního exekutora Tomáše Vrány, který na konci března končí ve funkci. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun. Jícha kvůli tomu podal trestní oznámení. Vrána obvinění ze zpronevěry označil za lež.

„Dobře organizovaný nájezd“

V pátečním tiskovém vyjádření Vrána uvádí, že závěry mimořádné kontroly vyvrátily obvinění ze zponevěry peněz klientů. „Zpochybněn byl jednotlivý převod 3,4 milionu korun. Tyto prostředky jsem dnes nechal převést na nově zřízený vázaný účet a důvody tohoto pochybení se dále objasňují,“ sdělil ČTK. „Výtky komise k událostem z posledních dnů a způsobu jejich řešení směřují jak k mé osobě, tak k zaměstnancům úřadu. Za svou osobu jsem učinil všechna opatření, která mi komise doporučila - tj. omezil jsem dispozici s bankovními účty pouze na svoji osobu,“ doplnil.

Jícha v pátek oznámil, že je nutné zajistit peníze na účtech EÚP. „Máme velmi závažné a fakty podložené podezření, že snaha vyvést zhruba 300 milionů korun mimo dispozici exekutorského úřadu je jedním z hlavních cílů organizovaného a dobře připraveného nájezdu na exekutorský úřad,“ řekl ČTK Jícha. Útok podle něj vede Vrána v součinnosti s partnery ze společnosti C.M.B. CZ Facility.

Vrána obvinění ze snahy vyvést stamiliony z účtu EÚP odmítl jako lživé. „K údajné obavě mých zaměstnanců o 300 milionů korun na vázaném účtu sděluji, že jsem ve středu podal na Okresní soud v Přerově návrh na přijetí peněžních prostředků do úschovy soudu, čímž budou tyto prostředky jednoznačně ochráněny před protiprávní dispozicí,“ sdělil ČTK Vrána.

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší 60 tisíc nových exekucí. Roční obrat EÚP činí bezmála dvě miliardy korun.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S ŠESTKOU (32-37.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč