Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Testy prokázaly africký mor už u 40 divočáků. Myslivci smí lovit zakázanými metodami

Česko

  12:12
PRAHA/ZLÍN - Během víkendu se počet divočáků pozitivně testovaných na africký mor prasat zvýšil o devět na 40 kusů. Veterináři celkem evidují 75 uhynulých zvířat. Všechny pozitivně testované kusy se nacházely na území katastrů, kde již byla dříve nákaza potvrzena, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy. Naopak u kusů testovaných mimo toto území se nemoc neprokázala.

Divočák (ilustrační foto) foto: Reuters

„Dosud se africký mor prasat neprokázal u 21 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 13 vzorků, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku,“ uvedl Majer.

Africký mor prasat byl ve Zlínském kraji potvrzen už u 24 uhynulých divočáků

Od pátku platí mimořádná veterinární opatření kvůli moru. Myslivci mohou v celé republice používat dříve zakázané metody lovu, například na místech, kde se sklízí zemědělské plodiny. Mohou také používat při lovu zařízení pro noční vidění nebo umělé zdroje osvětlení.

Zemědělci musí hlásit v tzv. oblasti intenzivního lovu, tedy v části Moravy, sklízení plodin myslivcům den před samotným žetím. Za neinformování hrozí zemědělcům až dvoumilionová pokuta u právnických nebo podnikajících osob, u fyzických osob 50 tisíc korun.

O zvýšený odstřel černé zvěře už se pokoušejí například myslivci na Vsetínsku, tedy v okrese, který s oblastí zamořenou africkým morem prasat sousedí. „V sobotu jsme byli na společné čekané v honitbách Kateřinice Dubcová, Kateřinice Korýca a Ratiboř, které mají dohromady 2200 hektarů. Ve dvanácti chlapech jsme střelili dvě prasata, další jsme viděli, ale nedostali jsme se k ráně. Dnes jdeme na čekanou znovu,“ řekl předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček.

Odměnu za každého zastřeleného divočáka, která byla myslivcům přislíbena minulý týden, ale na Vsetínsku zatím nedostali. „Zatím jde jen o ústní příslib, nic není papírově schválené. Věřím ale, že ministr (zemědělství Marian) Jurečka svá slova dodrží,“ doplnil Zubíček.

Zemědělci v oblasti intenzivního odlovu musí sklízet plodiny od vnějšího okraje pole směrem ke středu sklízené plochy. V okrese Zlín, kde se mor vyskytl, platí výjimka, divoká prasata se tam dál nesmějí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby. Lovit se nesmějí hlavně kvůli tomu, aby se černá zvěř nerozprchla do dalších lokalit.

„Myslivci mají krizové číslo na veterinu, na které v případě nálezu uhynulého prasete volají. Nevím, že by se s tím vyskytl nějaký problém. Na místo úhynu pak přijedou veterináři a hasiči, kteří udělají odběr vzorků a tělo odvezou,“ sdělil předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík.

Autor: