Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Budeme bojovat za sebe, budeme bojovat za vás, řekl ukrajinský velvyslanec

Poslanci schválili novelu pandemického zákona. Na snímku ministr Vít Rakušan a premiér Petr Fiala. (18. února 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Slova ukrajinské hymny Šče ne vmerla Ukrajiny i slava, i voľa, tedy Ještě nezemřela sláva ani svoboda Ukrajiny, a potlesk, takového přivítání se ve Sněmovně dočkal ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Poslanci přijali usnesení, jímž odsoudili ruskou vojenskou akci vůči Ukrajině jako barbarskou, neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi.
  16:16aktualizováno  18:03

„Budeme bojovat za sebe, budeme bojovat za vás, ale s vaší podporou to půjde snadněji,“ řekl jim Perebyjnis.

„K našim přátelům se nesmíme postavit zády,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala. Bude na mezinárodní úrovni prosazovat co nejtvrdší sankce proti Rusku.

„Jste zde vítáni a jste zde v bezpečí,“ vzkázal také ze Sněmovny premiér Ukrajincům, kteří už v Česku jsou, nebo by do České republiky chtěli kvůli ruské agresi přijít.

„Dnes ráno jsme se probudili do jiného světa, kde Rusko porušila Chartu OSN. Zaútočila na suverénní a nezávislý stát, kde nejde jen o nás, Ukrajince, ale i o celý civilizovaný svět,“ řekl ve Sněmovně Perebyinis.

„Jde o existenci našeho státu, našeho národa,“ uvedl ukrajinský velvyslanec poté, co poslanci přijali jednomyslně usnesení na podporu Ukrajiny. „Potřebujeme zbraně, potřebujeme naftu pro naši vojenskou techniku, potřebujeme zdravotní péči,“ uvedl.

„Chápeme, že článek 5 se vztahuje pouze na členské země NATO,“ odvětil Perebyjnis na otázku iDNES.cz, zda Ukrajina dnes spíš nepotřebuje vojenskou pomoc NATO proti ruské agresi. „Budeme bojovat sami, uvědomujeme si, že nám nikdo nepřijde na pomoc,“ řekl Perebyjnis.

Všehoschopný bandita Putin nakonec prohraje

„Všehoschopný bandita Putin nakonec prohraje,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová. Putin chce podle ní obnovit Sovětský svaz na úkor svobodných zemí.

„Rusko je agresor a Ukrajina je oběť, to je fakt a to musíme velmi hlasitě říkat,“ prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Porušení mezinárodního práva ze strany Ruska označil za pošlapání architektury Evropy. Ujistil Ukrajince, že se nemusí bát, když o nějaký den překročí délku povolení k pobytu.

Babiš podpořil vládu v krocích proti Rusku

„Nejde o invazi, ale regulérní zahájení války. Zlu nelze ustupovat,“ řekl bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Ukrajinci, kteří jsou nyní největší národnostní menšinou v České republice, jsou slušní a pracovití lidé, řekl Babiš. „Hnutí ANO podporuje premiéra a jeho vládu v krocích proti ruské agresi,“ uvedl ve Sněmovně Babiš.

Poslanec za SPD, bývalý ministr a poté i velvyslanec v Rusku i na Ukrajině Jaroslav Bašta ve Sněmovně zavzpomínal na srpen 1968, kdy sovětská armáda přepadla Československo. „Dnes to bylo velmi podobné,“ řekl Bašta.

Ruská armáda ráno zahájila letecký i pozemní útok na celou Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci, silné výbuchy pak byly slyšet z řady měst po celé Ukrajině. Ruské síly napadly Ukrajinu z Ruska, Běloruska i z anektovaného Krymu.

Mohlo by vás zajímat