19. července 2010 7:00, aktualizováno  11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerská novinka: učitelé budou moci trestat děti, díky smlouvě

Přísná učitelka, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přísná učitelka, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA České školství čeká razantní změna. Tuzemští učitelé mají získat pravomoci, jak se vypořádat se vzrůstající agresivitou žáků základních a středních škol.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) totiž plánuje, že zástupci školy budou s rodiči podepisovat smlouvu o chování dítěte ve výuce. Stvrzením dohody by rodiče na sebe převzali zodpovědnost za vystupování svého potomka na školní půdě.

Zdejší systém vzdělávání by se tak mohl přiblížit školám západního střihu. Dobeš se totiž inspiroval ve Velké Británii, kde podobná smlouva mezi zákonným zástupcem žáka a školou existuje již několik let.

Ministr chce posílit autoritu učitelů
O nápadu chce Dobeš ještě debatovat s odborníky, učiteli, rodiči, ale i zřizovateli škol. "Smlouva by jasně nastavila pravidla, jak to ve škole funguje, jaké mají povinnosti rodiče, jaké žáci i škola. Pod tato pravidla by se rodiče podepsali, a tím se zavázali k jejich plnění," popsal LN.

Důvod k zavedení novinky je prostý: Dobeš chce, aby se posílila autorita učitelů a ti měli podporu rodičů při řešení problémů s dětmi ve škole. "Musí se řešit dlouhodobá bezmoc učitelů vůči narůstající agresivitě ve škole a nerespektování autority učitele," říká ministr.

Potíže by mohli mít rodiče
V dokumentu by mělo být popsáno například to, jak se škola bude chovat k dětem, které v hodině vyrušují a jsou agresivní. "V takovém případě by byl žák třeba vyloučen z výuky. Na řadu by přišla alternativní náplň hodiny. Tou by byl pohovor se školním psychologem a nějaká forma terapie," vyjmenovává Dobeš.

Potíže s novinkou by tak mohli mít jen rodiče. "Nejsem úplně proti, jen bych byl nerad, kdyby přešla veškerá zodpovědnost ze školy na nás," reaguje Jiří Barták, otec třináctiletého školáka.