Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerské pocty pro umělce

Česko

Režisér J. A. Pitínský, dirigent Jiří Kout a výtvarník Karel Malich obdrží letošní Ceny ministerstva kultury

PRAHA Divadelní režisér Jan Antonín Pitínský,dirigent Jiří Kout a malíř a sochař Karel Malich jsou tři umělci, kteří dnes obdrží tradiční ocenění ministerstva kultury. Ocenění se uděluje již pátým rokem za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění. Ve všech kategoriích je spojeno s odměnou 300 000 korun. Slavnostní ceremoniál se uskuteční dnes v Českém muzeu hudby na Malé Straně.

Podle ministerstva kultury zřejmě opět proběhne bez zájmu politiků. Jediný, kdo zatím přislíbil účast, je ministr životního prostředí Martin Bursík.

Ceny za celoživotní dílo, nebo za jednotlivé opusy

Laureáty v jednotlivých kategoriích vybírají poroty, které jmenuje ministr na dobu tří let. Na cenu může být navržen kdokoli z příslušné umělecké oblasti, jména kandidátů mohou zasílat organizace, sdružení i osoby. Divadelní komise letos vybírala ze čtrnácti nominovaných a překvapivě vybrala zatím nejmladšího kandidáta v historii cen, dvaapadesátiletého režiséra Pitínského. „Je to záležitost diskuse, zda cenu udělovat za celoživotní dílo, nebo za konkrétní počin poslední doby. Dotazovali jsme se i donátora, zda existuje nějaká klasifikace ceny, ale i ten nám potvrdil, že to není přesně vymezeno. Už loni jsme se dohodli na určitém kompromisu, aby laureát nebyla žádná náhle se zjevivší hvězda, ale někdo, kdo má za sebou souvislou tvorbu. J. A. Pitínský tyto podmínky splňuje, má za sebou přes šedesát režií,“ vysvětlil kritéria výběru předseda divadelní poroty Petr Pavlovský, který také připomněl, že divadlo je prchavé umění.

Skvělý operní dirigent

Nicméně v ostatních oborech ceny obdrží umělci, kteří již přesáhli sedmdesátku. Pro cenu za přínos v oblasti hudby porota vybrala letos sedmdesátiletého českého dirigenta Jiřího Kouta, v současnosti šéfdirigenta orchestru FOK. Komise volila z jedenácti kandidátů a vyzdvihla především jeho interpretaci Janáčkových, Wagnerových a Straussových oper a také celoživotní uměleckou práci a propagaci právě operního díla Leoše Janáčka v zahraničí.

V oblasti výtvarného umění je laureátem dvaaosmdesátiletý malíř a sochař Karel Malich. Předseda výtvarné komise Jiří Ševčík však připomněl, že její členové řešili podobný problém jako divadelníci. „Nechceme, aby šlo jen o dohánění ocenění umělců, kterým je kolem osmdesáti let, měly by to být osobnosti, které mají něco za sebou, ale také stále tvoří. Měli jsme výhodu v tom, že Karel Malich takovým tvůrcem je a dokonce si v poslední době našel cestu do světových galerií,“ řekl.

Uvažovalo se i o Vltavě

V nominacích ve všech kategoriích se objevila jedna instituce - Český rozhlas 3 - Vltava. V divadle ještě figurovala Farma v jeskyni, mezi dalšími navrhovanými byli Vlasta Chramostová, Darja Klimentová, Pavel Kohout, Josef Krofta, Jiří Kylián, Jaroslav Malina, Vladimír Morávek, Arnošt Moulík, Iva Peřinová a Ctibor Turba. V oboru hudby se ucházeli Jiří Bělohlávek, Václav Hudeček, Zdeněk Pachovský, Libor Pešek, Alois Piňos a další. Kandidáty za výtvarné umění a architekturu byli například Vladimír Kopecký, Marcela Kotrčová či Alena Šrámková.

Dnešní slavnostní večer v Muzeu hudby bude moderovat Jitka Málková-Novotná. O umělecký program se postarají studenti pražské HAMU, violoncellista Ivan Vokáč a houslista Jakub Junek. Dále vystoupí vokální soubory Yellow Sisters a QVox. Režisérem večera bude jako v předchozích ročnících Michal Caban.

***

Státní cena za literaturu

Milan Kundera (78)

Oceněno bylo první domácí vydání románu Nesnesitelná lehkost bytí s přihlédnutím k dosavadní tvorbě.

Státní cena za překladatelské dílo

Antonín Přidal (72)

Spisovatel, překladatel a publicista, autor řady básnických sbírek, divadelních, rozhlasových a televizních her.

Ceny ministerstva kultury pro rok 2007

Divadlo

Jan Antonín Pitínský (52)

Divadelník píše hry, scénáře, upravuje pro divadlo literární texty.

Hudba

Jiří Kout

Dirigent, který se mj. zasloužil o propagaci operního díla Leoše Janáčka v zahraničí.

Výtvarné umění

Karel Malich

Spojuje dva zdroje moderního umění, jeden vycházející z racionality a techniky, a druhý, spirituální.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat