Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domácnostem ohroženým drahou energií pomůže stát finanční dávkou, informoval Havlíček

Česko

  16:23aktualizováno  20:36
Asi deset procent domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ministerstva průmyslu a práce a Energetický regulační úřad (ERÚ) připravují opatření, která by zmírnila dopady růstu cen za energie na domácnosti. Ministryně práce požádala o svolání vlády. Sejde se až bude finální shoda, reagoval premiér.

MPO a ERÚ doporučují, aby lidé rychle přešli od dodavatelů poslední instance ke standardnímu dodavateli energií, podle Havlíčka budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře. Zároveň běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, zatímco DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok.  

„Pokud přejdou na standardního dodavatele, on si může kupovat energii na delší období, nikoli na krátké, kdy jsou ceny vysoké, to znamená, že bude mít levnější energii,“ řekl Havlíček.

„Mimořádná pomoc je konečně záležitost, na které jsme se s opozicí shodli,“ řekl ministr s tím, že její výši nechtěl specifikovat. Jednat by se mělo o asi 400 až 500 tisíc domácností, nebudou to však pouze klienti Bohemia Energy. S velkou pravděpodobností budou mít nárok ti, kdo mají možnost čerpat příspěvek na bydlení, a ti, kteří jsou v takzvané hmotné nouzi. „Je to to, co se dneska propočítává a bude v následujících dnech zveřejněno,“ doplnil.

Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy. Zachránce, píší ruská média

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka hmotné nouze. Pro její přidělení se podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů a jejich blízkých i další skutečnosti. Získat ji mohou jen osoby ve vážné tísni.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) situaci musí řešit MPO a ERÚ vůči dodavatelům energií. MPSV dle svého vyjádření nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by mohlo řešit dopady zdražování energií a vysokých záloh.

Elektřina a plyn výrazně zdražují. Dopadá to na domácnosti i podniky. Nového dodavatele energií si musí hledat 900 tisíc odběratelů skupiny Bohemia Energy, která skončila. Ukončení činnosti oznámily i další firmy. 

Za plyn 20 tisíc, nemám na jídlo. Klienti Bohemia Energy teď zaplatí až čtyřnásobek

Lidé mají na nalezení nového dodavatele půl roku. Na tuto dobu je přebírají jiné společnosti. Řada lidí má teď platit násobně vyšší zálohy než dosud. „Přišli jsme s myšlenkou, kde je potřeba zapojit další resorty a zajistit, aby lidé nedostávali tak příšerné faktury,“ řekl náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík.

Vyplácení dávek

Soubor opatření by měl obsahovat sociální dávky i další kroky. Zástupci by jej měli představit během několika dní. „Přijdeme v řádu dnů se sérií jasných opatření, která lidem pomohou. Je potřeba nepodléhat strachu. Vláda a celá politická reprezentace se shodnou na tom, že v řádu dnů budou jasná opatření, aby se lidé nedostávali do exekucí a dluhových pastí,“ uvedl Povšík. Podle něj by lidé neměli „podléhat momentálním rychlým tlakům, aby okamžitě teď hned platili zálohové faktury“.

Pražská plynárenská zvedá ceny, někteří si připlatí o více než 20 procent

Lidé mohou nyní pobírat dvě dávky na bydlení. Příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj ti, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent.

Dávka odpovídá rozdílu mezi stanovenými normativními náklady a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů. Doplatek je pro lidi v hmotné nouzi. Má pak dorovnat výdaje na bydlení tak, aby žadatelům zbylo na živobytí. 

22. října 2021

Vláda kvůli vysokým cenám energií minulý týden schválila návrh novely zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela zamíří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci.

Zároveň se kabinet shodl na tom, že domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby tří megawatthodin, jde o částku maximálně 1 500 korun za rok.

EU chce rychle řešit vysoké ceny energií, ministři hledají společnou cestu

Kabinet také schválil návrh na převedení části peněz z výnosů z prodejů emisních povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít asi o 17 miliard korun, které chce následně použít na zmírnění sociálních dopadů současného zvyšování cen energií.

Maláčová: Mimořádná dávka není možné řešení

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání vlády kvůli zdražení energií pro lidi, kteří přišli o stálého dodavatele. Podle ní musí řešení navrhnout ministerstvo průmyslu a rozhodnout musí kabinet. 

Maláčová nevidí jako možné řešení krize vyplacení dávky mimořádné okamžité. „Dávka mimořádné okamžité pomoci je testovaná na příjem. Klienty u dodavatelů poslední instance pravděpodobně nezasáhne. Musíte doložit, že jste v hmotné nouzi, že nemáte žádné úspory a příjmy. Není to nástroj řešení situace,“ vysvětlila Maláčová.

Vláda se sejde až se dosáhne finální shody a vznikne program mimořádné pomoci.

Andrej Babiš premiér pro ČTK

Jako nejlepší řešení ministryně vidí vyplacení dotací dodavatelům poslední instance. Díky penězům od státu by snížili zálohy. Druhou možností je podle šéfky resortu práce návrh odborů na bezúročnou půjčku od státní banky. Třetí variantou by mohly být energošeky pro domácnosti.

S dotací pro dodavatele nesouhlasí ministr Havlíček. „Půjčky dodavatelům poslední instance neřeší situaci odběratelů, je absurdní, aby stát úvěroval ČEZ, podporu potřebuji domácnosti,“ řekl ministr. Za dobré řešení považuje vyplacení okamžité mimořádné pomoci lidem ohroženým energetickou chudobou. Podle Havlíčka to představuje jasnou a rychlou pomoc.

„Vláda připravuje komplexní podporu. Zapojuje se ministerstvo financí přes DPH, ministerstvo průmyslu a obchodu přes odpuštění plateb za OZE (obnovitelné zdroje energií) a ministerstvo práce a sociálních věcí, které společně se zmíněnými resorty připravuje tzv. mimořádnou okamžitou pomoc pro domácnosti, které jsou ohroženy energetickou chudobou. Přesně v souladu s doporučením EU a dle dnešní dohody zástupců zmíněných ministerstev,“ oznámil Babiš. „Jak bude finální shoda a program mimořádné pomoci hotov, sejde se vláda,“ doplnil.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat