Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo aktualizovalo ‚semafor‘. Zelenou si drží Praha a Frýdecko-Místecko

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus. | foto: Reuters

Praha Na mapě regionů podle šíření nemoci covid-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo zdravotnictví. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem. Od března se v ČR nakazilo covidem-19 přes 20 000 lidí, aktuálně nemocných je přes 5800.

Nejvyšší počet pozitivně testovaných na covid-19 na 100 000 obyvatel je na Frýdecko-Místecku (244,1), Praha má počet nižší (107,5). Za posledních sedm dní přibylo v okresu Frýdek-Místek přes 60 nových případů na 100 000 obyvatel a v Praze asi 35 na 100 000 obyvatel. V celé ČR je nových případů zhruba 15,6 na 100 000 obyvatel.

„Lokální ohniska nákazy jsou tvořena z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Semafor zveřejněný MZ. Zelenou si drží Praha a Frýdecko-Místecko.

Mapa rizika zveřejněná MZ.

Mapa stupňů pohotovosti, takzvaný semafor, vzniká posouzením epidemické situace za posledních sedm dní, hodnotí se 25 parametrů. Více než absolutní počty nakažených odborníci posuzují trendy. 

Dopoledne se barvu označení dozvědí zástupci krajů a samospráv, pak je mapa představena veřejnosti. Každý stupeň má také doporučená opatření, jejich případné vydání je ale na krajských hygienických stanicích.

Bílá barva na mapě znamená minimální riziko, zelená pak výskyt nákazy bez přenosu v komunitě, žlutá znamená počínající komunitní přenos a červená narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos. Mapu stupňů pohotovosti aktualizuje Ministerstvo zdravotnictví ČR týdně, poprvé ji zveřejnilo 3. srpna a zelených okresů bylo devět.

Na Karvinsku se situace zklidnila

V Praze i na Frýdecko-Místecku je podle hygieniků většina nových případů spojena s velkými ohnisky. Spojit se s nimi nedaří méně než pětinu případů. Podle ministerstva je i v jiných zemích hlášen nejvyšší výskyt v hlavních městech kvůli velké kumulaci lidí a početnosti akcí. 

Reprodukční číslo, tedy počet dalších nakažených od jednoho prokazatelně nemocného, je v Praze vyšší než jedna, existuje proto podle ministerstva určité riziko komunitního šíření.

Na Jablunkovsku v okrese Frýdek-Místek se prokázalo propojení mezi ohnisky, podle ministerstva se očekává další nárůst včetně onemocnění seniorů. Mezi novými případy je jich více než čtvrtina. 

V Moravskoslezkém kraji se podle úřadu situace stabilizovala a i v okrese Frýdek-Místek je méně než 20 nových případů denně. Karvinsko, kde bylo velké ohnisko spojené s provozem dolů, jsou jen sporadické případy.

V Česku se za 169 dní od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem přes 20 000 lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů nemoci covid-19 na celkových 20 012. Téměř sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo, aktuálně nemocných je rekordních 5816. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 397 lidí.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...