Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nová česká strategie pro boj s koronavirem. Najít ohnisko a plošně v něm testovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Ministerstvo zdravotnictví má novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě, kde se objeví ohnisko nákazy. Testování tak má být více efektivní. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou těmito regiony například Chebsko nebo Domažlicko.
  9:44aktualizováno  16:34

„Jsou to regiony, které sousedí s Německem. Musíme proto řešit pendlery, domovy pro seniory a nákazu ve zdravotnických zařízeních,“ uvedl k tomu náměstek. Nakupení případů mělo podle něj souvislost například se zdravotnickým zařízením v Mariánských Lázních i s jedním obchodem v Napajedlech na Zlínsku.

„Důvody jsou různé, často je to otázka jednoho nakaženého, který to roznese třeba po zdravotnickém zařízení,“ řekl ministr. Pendleři zpravidla nakazí svou rodinu a pak se nemoc dál šíří. „Proto stále trváme na testech,“ dodal ministr. Podmínky se podle něj stále vyjednávají. „Zbytek republiky je v naprosto klidné situaci,“ dodal Prymula.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je možné situaci sledovat na úrovni okresů, ale i nižší. Prymula uvedl, že cílenější testování bude také součástí takzvané chytré karantény, která má být spuštěna ve všech regionech od pátku 1. května. „Máme poslední den na zacvičování. Včera (ve středu) a ve čtvrtek byli školení hygienici v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a tím by měl být systém uzavřen,“ uvedl Prymula.

Současná kapacita testování je podle něj více než 13 000 testů za den a 98 laboratoří. „Pozitivních případů je zachyceno méně, není o testy takový zájem,“ řekl ministr. Testů je v současné době zhruba 7500 až 9000 denně. Testují se podle Prymuly už nejenom lidé s příznaky, ale také kontakty nakažených nebo různí lidé v riziku nákazy. V součastné době se testování zaměřuje také testování protilátek, jak dlouho přetrvávají u uzdravených a prevenci, aby nákaza nebyla zavlečena například do nemocnic nebo pobytových zařízení sociálních služeb.

Někde už ohniska vyšetřují

Kraje kritizovaly, že náklady na testování pracovníků v sociálních službách byly přenesené na ně. „My je zatím vybavujeme rychlotesty zdarma, jiná otázka je praktického provedení,“ uvedl Prymula. Úhrady za tuto zdravotnickou péči se podle něj s pojišťovnami řeší.

Například v Karlovarském kraji už hygienici lokální ohniska vyšetřují. „Dnes bylo otestováno celkem 27 osob, personál i klienti lůžek následné péče dlouhodobé lůžkové péče nemocnice Mariánské Lázně,“ sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Kapacity testovacích míst, testovacích sad i kapacity laboratoří jsou podle ní v tuto chvíli dostačující.

„Nejvýraznější efekt, pokud jde o zabránění šíření onemocnění, má dodržování režimových opatření, to je správné používání ochranných pomůcek, minimalizace kontaktů a podobně. Testováním dojde k včasnému zachycení pozitivních případů, jejich rychlejší izolaci a zajištění kontaktů,“ doplnila Zajíčková.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...