Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo chce zpřísnit podmínky pro chov divokých šelem, zakázalo i komerční vývoz

Omezená se má týkat nejen divokých šelem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omezená se má týkat nejen divokých šelem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit podmínky pro chov velkých šelem v České republice. Stát tak reaguje na případy porážení tygrů nebo útěků zvířat. Měly by rovněž být zakázány chovy umožňující přímý kontakt se zvířetem, nebo venčení šelem na vodítku.

Doporučující ustanovení o velikosti prostor, ve kterých se můžou šelmy chovat, by chtělo ministerstvo změnit na povinné. Zájmoví chovatelé by měli mít povinný kurz s praxí. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na kauzu nelegálního porážení tygrů reagovalo i ministerstvo životního prostředí, od čtvrtka zakázalo komerční vývoz tygrů z České republiky do zemí mimo Evropskou unii. 

Podle Tomana není nyní možné chov šelem mimo zoo zakázat, ač si to část veřejnosti přeje. Nebylo by ani místo, kam je všechny dát. „Je potřebné zakázat kontaktní chovy, to jsou ty takzvané mazlící koutky, chceme také zavést zákaz venčení a rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel s obrovskou šelmou na veřejnosti pouze na vodítku,“ řekl Toman. 

Stát chce také přísnější evidenci šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, stejně jako vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku. 

Na novele zákona o ochraně zvířat proti týrání by měly spolupracovat ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Podle Tomana by mohla začít platit na podzim. 

Podle místopředsedkyně Svobody zvířat Lucie Hemrové je dobře, že ministerstvo začalo chovy exotických zvířat řešit, zvláště pak podmínky chovů a proškolování pracovníků. „Vítáme, že problém chovu některých zvířat začíná ministerstvo řešit, nicméně nepovažujeme současný návrh za dostatečný, že by vyřešil všechny problémy chovu,“ řekla Hemrová. 

Podle Hemrové by měly být stanovené a vynutitelné podmínky pro všechna chovná zařízení shodně, ať jde o zookoutky, zoologické zahrady, cirkusy nebo zájmové chovy. Doufá, že školení nebude jenom formální, ale že chovatelé budou muset prokázat, že mají znalosti, vědomosti a schopnosti, ale i zázemí k chovu zvířat. Organizaci v novele také chybí odmítnutí cirkusů jako způsobu držení zvířat.

Ministerstvo životního prostředí od čtvrtka zakázalo komerční vývoz tygrů z České republiky do zemí mimo Evropskou unii. Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení jde o jednotky tygrů ročně, za posledních deset let se jich vyvezlo 22. 

„S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zákaz vývozu je okamžitě platný. Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Několik tygrů má Berousek i ve svém karlštejnském zooparku.
Samec ze smečky tamních lvů.

Nedávno celníci objevili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Soud v České lípě za to před týdnem poslal do vazby tři muže, jedním z nich je Ludvík Berousek. 

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů. Podle údajů Státní veterinární správy byla loni chybovost u chovatelů šelem v oblasti pohody zvířat na úrovni necelých tří procent. U hospodářských zvířat dlouhodobě chybuje zhruba sedmina hospodářů, u zájmových chovů obecně šlo loni o 22 procent.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.