Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo chce zřídit páteřní síť laboratoří pro testování na koronavirus. Shání hygieniky

Česko

  13:40aktualizováno  17:00
Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce zřídit páteřní síť laboratoří pro testování lidí na covid-19, která bude fungovat sedm dní v týdnu. Nyní se často stává, že soukromá zařízení si o víkendu berou volno. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na podzim by se podle něj do odbírání vzorků na covid měli zapojit i praktici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Dodal, že ze 134 nových míst na krajských hygienických stanicích je zatím obsazeno pět, ale výběrová řízení nebyla ukončena a jasno bude v srpnu.

„Chceme řídit centrálně zdravotnictví, které se v posledních dvaceti letech naprosto decentralizovalo,“ řekl ministr. Dodal, že elektronickéá nástroje tzv. chytré karantény fungují, ale problémy jsou právě třeba s prací testovacích laboratoří. Ty jsou nyní zpravidla v soukromých rukou a často nepracují z pohledu ministerstva dostatečně rychle a spolehlivě. Jak by přesně měla páteřní síť fungovat, ministr neupřesnil.

Část pacientů by podle něj měla na podzim směřovat na odběry k praktikům, kteří by měli posílit síť odběrových míst. „V té době, kdy budeme tady mít velký počet lidí, kteří budou potřebovat odběr, tak si myslím, že by praktičtí lékaři měli být schopni pacienta odebrat a vzorek odeslat do laboratoře,“ uvedl. Dodal, že bez praktických lékařů by jinak systém tlak na odběry nemusel zvládnout. Zapojení praktiků by pak podle něj mělo být náležitě odměněno podle toho, jak tento výkon dohodnou zdravotní pojišťovny.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler upozornil, že záměr vlády rozdat mezi zdravotníky 11 miliard korun na odměnách za období koronavirové epidemie s penězi pro praktiky nepočítá. Podle něj je to pro ně demotivující, protože také ošetřovali pacienty s podezřením na nákazu. Podle návrhu vlády by odměny měli dostat zdravotníci, kteří byli v době epidemie v nemocnicích a pracovali na plný úvazek, ne jen ti, kteří se starali přímo o nakažené novým typem koronaviru.

Vojtěch v neděli také řekl, že z vládou schváleného navýšení počtu míst na hygienických stanicích zatím ministerstvo obsadilo minimum. Hodnocení je zatím předčasné, dodal. „Vyhodnotíme si to někdy na začátku srpna, jak jsme byli úspěšní a jak jsme ta místa obsadili,“ řekl. Dodal, že problém může být se sháněním kandidátů na lékařské pozice, kde se například na Vysočině nepřihlásil nikdo. Senátor Marek Hilšer k tomu řekl, že se s hygienickou specializací za poslední rok atestovali dva lékaři.

Podle ministrových dřívějších vyjádření by se noví pracovníci měli soustředit na trasování lidí, kteří přišli do kontaktu s covdem-19, s využitím nástrojů chytré karantény. Ta poté, co přešla pod ministerstvo zdravotnictví, čelí kritice jako neúčinná. Například v nedělním pořadu Partie televize Prima ji kritizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Jsou tam určitě ještě rezervy, na kterých musíme pracovat,“ řekl ke kritice Vojtěch, ale odmítl, že by systém selhával.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat