Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo chybovalo, někteří soudci ze seznamu v KSČ nebyli

Česko

  21:17
PRAHA - Na seznamu soudců a státních zástupců, kteří byli podle dostupných údajů před 17. listopadem 1989 členy Komunistické strany Československa (KSČ) ocitli čtyři lidé, kteří ve straně nebyli. Jejich jména již byla ze seznamu odstraněna. Seznam v pátek na svém webu zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.
Pohled do soudní síně (ilustrační foto)

Pohled do soudní síně (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Informaci přinesl server iDnes. "Seznamy jsou tvořeny z dat, která nám poskytovaly soudy a nejsou zpětně ověřovány. Budeme je aktualizovat průběžně, pokud má někdo pocit, že je tam neprávem, tak se nám ozve a my to prověříme," řekla serveru mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Žalob na ochranu osobnosti se nebojí, "protože data máme od soudů, se kterými budeme dále spolupracovat".

Na seznamu byla po jeho zveřejnění jména 618 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a 359 státních zástupců, tedy téměř 30 procent. Těmi, jejichž jména byla z původního seznamu odstraněna, jsou soudce Vrchního soudu v Praze Vojtěch Trojánek, soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Miroslav Veselý, soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Martina Vršanská a soudkyně brněnského Nejvyššího soudu Ivana Štenglová.

ČTĚTE VÍCE:

"V seznamu bylo uvedeno i mé jméno a příjmení mezi soudci Vrchního soudu v Praze, kteří byli v minulosti členy KSČ. Tento údaj je nepravdivý, členem KSČ jsem nikdy nebyl," uvedl Trojánek. Kontaktoval ministerstvo, které jeho jméno ze seznamu odstranilo. "Nepochybuji o tom, že po mém případu ministerstvo spravedlnosti správnost údajů v seznamu prověří," dodal.

"Pan Trojánek se nám odpoledne ozval, rychle jsme to prověřili a byl tam neprávem, tak jsme jej vymazali," potvrdila Palečková. Neřekla však, proč jméno řádně neprověřili před zveřejněním seznamu.

Tři jména během několika hodin zmizela
Palečková nechtěla komentovat, zda je takových případů více.Redakce serveru proto porovnala původní seznam s tím, jak vypadal po 19:00, a objevila další tři jména, která z něj během několika hodin zmizela: Veselého, Vršanskou a Štenglovou.

Podle advokáta Jana Černého se jedná o velmi citlivá data, která je vhodnější několikrát prověřit, než budou zveřejněna. Člověku a zvláště soudci či státnímu zástupci totiž může takový seznam ubrat na důvěryhodnosti.

"Mohou se bránit občanskoprávní cestou, a to žalobou na ochranu osobnosti proti státu. Záleží na každém z nich, jak to zváží a do jaké míry ho to poškozuje. Může žádat buď finanční odškodnění nebo omluvu," řekl.

Poznamenal také, že je vhodné se ještě před podáním žaloby domluvit s ministerstvem, které by možná bylo ochotné se za toto pochybení omluvit.

Seznam soudců a státních zástupců, kteří byli podle dostupných údajů před 17. listopadem 1989 členy KSČ, zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na základě nálezu Ústavního soudu (ÚS) z loňského listopadu. Podle senátu ÚS nejsou informace o členství soudců v KSČ před rokem 1989 citlivým údajem podle zákona na ochranu osobních údajů. Představují podklad pro diskusi občanské společnosti o nezávislosti a nestrannosti soudců, uvedl soud.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat