16. ledna 2018 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo financí nejspíš vyjme Čapí hnízdo z financování EU, ačkoliv výbor ROP návrh zamítl

Zprava hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, ředitel Úřadu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zprava hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, ředitel Úřadu... | foto: ČTK

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy dnes neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Ministerstvo financí velmi pravděpodobně rozhodne i přes nesouhlas výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování. Podle úřadu je to z hlediska rozpočtu nejlepší řešení..

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO). Náměstek pro finance a člen výboru za ANO Gabriel Kovács namítl, že trestní řízení by se tím nezastavilo.

„Když vyjmeme projekt, tak se z evropské části této dotace stane dotace národní. Chápu, že EU i OLAF nám doporučují vyjmout projekt, protože shledaly zásadní pochybní a nechtěly s tím mít nic společného,“ uvedl člen výboru Jan Jakob (TOP 09). Poukázal na to, že pro EU by to byla uzavřená záležitost a věc by se řešila na národní úrovni. „Vzhledem ke složení vlády bez důvěry mám obavu, že by to bylo zameteno pod koberec,“ dodal. Obává se však, že Čapí hnízdo nakonec vyřadí z evropského financování ministerstvo financí, což učinit může.

Ministerstvo financí dodalo, že obdobně bude postupovat i v dalších operačních programech. Zároveň úřad odmítl kritiku, že se kauzu snaží „zamést pod koberec“. „Proces případného vymáhání poskytnuté dotace od příjemce probíhá na národní úrovni bez ohledu na potenciální vyjmutí nebo nevyjmutí z evropského financování,“ uvedl úřad.

ČTK