4. října 2019 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo financí nemusí zaplatit dvě pokuty přesahující milion korun, rozhodl soud

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | foto: ČTK

Brno Krajský soud v Brně zrušil dvě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v nichž úřad vyměřil pokuty ministerstvu financí v celkové výši 1,07 milionu korun. ČTK to zjistila z úřední desky soudu.

Větší ze zrušených sankcí se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820 000 korun, předseda Petr Rafaj rozhodnutí úřadu potvrdil a podaný rozklad zamítl.

Krajský soud v Brně zrušil i rozhodnutí, které stanovilo pokutu 250 000 korun za veřejnou zakázku na další rozvoj Informačního systému Auditního orgánu (ISAO) z přelomu let 2013 a 2014. I v tomto případě ministerstvo neoprávněně vypsalo jednací řízení bez uveřejnění, zakázka ale nesplňovala zákonné podmínky pro takový postup. I v tomto případě ministerstvo podalo rozklad a předseda úřadu jej zamítl.

Obě pokuty už ministerstvo financí zaplatilo, a to v roce 2017, kdy o případech rozhodl předseda ÚOHS. Podle rozhodnutí krajského soudu se ale úřad oběma případy musí zabývat znovu a vzít přitom v potaz právní názor soudu.

Pokud by při opětovném rozhodnutí úřad rozhodl jinak a pokutu nestanovil nebo stanovil v jiné výši, dostane ministerstvo peníze zpět.

ČTK
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.