29. ledna 2018 11:53, aktualizováno  12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo financí vyňalo farmu Čapí hnízdo z evropského financování

Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman při inspekci Čapího hnízda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman při inspekci Čapího hnízda. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ministerstvo financí vyňalo Čapí hnízdo z evropského financování, oznámila na schůzi středočeského zastupitelstva hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Středočeská koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty v pondělí získala většinu ve výboru regionální rady, který dohlíží na dotace v končícím regionálním operačním programu.

Středočeská koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty v pondělí získala většinu ve výboru regionální rady, který dohlíží na dotace v končícím regionálním operačním programu. Podle opozice jde o reakci na nedávné rozhodnutí výboru nevyjmout farmu Čapí hnízdo z evropského financování. Koalice tvrdí, že tento orgán by měl být obměněn kvůli nedávné změně ve vedení kraje. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) namítla, že Čapí hnízdo již z financování EU vyřadilo ministerstvo financí. 

Výbor byl ustaven po předloňských krajských volbách, mezitím se ale vedení hejtmanství změnilo a nová koalice v něm neměla většinu. ANO mělo v patnáctičlenném orgánu čtyři hlasy a sociální demokraté a komunisté po jednom. Pět zástupců mělo hnutí STAN, tři ODS a jednoho TOP 09. Nyní má ANO nově šest křesel, ČSSD čtyři, KSČM dvě a tři zbývající křesla připadla opozičním STAN, ODS a TOP 09.

Opozice výměnu členů výboru kritizovala

Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob uvedl, že cílem je potrestat zastupitele, kteří mají jiný názor na řešení dotační kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO). Poměr ve prospěch koalice podle něj neodpovídá výsledkům voleb a je ukázkou arogance moci. Zástupci koalice namítli, že poměr sil koalice a opozice je jako v minulosti 12 ku třem. „Musím se ohradit i vůči hláškám o normalizaci a zvůli moci,“ uvedla hejtmanka. Podotkla, že ČR by se nevynětím Čapího hnízda vystavila možnosti, že bude krácena, co se týče evropských peněz. Zopakovala také, že úřad regionální se už přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

V polovině ledna výbor přes doporučení ministerstva financí neschválil vynětí projektu z evropského financování. Podle opozice by se tím dotační kauza přenesla na národní úroveň a nemusela by být důsledně vyřešena. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření již vyčerpaného operačního programu. Obměněný výbor by mohl Čapí hnízdo vyřadit. Podle hejtmanky to již učinilo ministerstvo financí.

Pro podezření z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše a některých členů jeho rodiny i Jaroslav Faltýnek.

ČTK