Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministerstvo financí zatím neproplatí Bulovce náklady za polní nemocnici v Letňanech, Vojtěch bude situaci řešit

Polní nemocnice v pražských Letňanech. foto: Reuters

Aktualizováno
Praha - Fakultní nemocnice Bulovka zatím nedostane 90 milionů korun za provoz polní nemocnice na výstavišti v Letňanech, která sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s covidem-19. Podle ministerstva financí, které o peníze žádala, jsou náklady věcí smlouvy mezi nemocnicí a soukromou firmou ABF. Obrátit se tak má na svého zřizovatele, tedy ministerstvo zdravotnictví. Radiožunálu ministr Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že situaci chce vyřešit v řádu týdnů, možná mixem finančních zdrojů včetně Bulovky.
  16:37aktualizováno  19:17

Zdravotníci nechybí. Nemocnice v Letňanech končí kvůli finanční zátěži, uvedl Babiš na sociálních sítích

„Ve věci refundace nákladů spojených v provozem polní nemocnice v Letňanech jsme z Ministerstva financí ČR bohužel obdrželi zamítavé stanovisko,“ informoval ve středu vedoucí oddělení PR a komunikace nemocnice Filip Řepa. „Stále věříme, že společně z nastalé situace nalezneme východisko a zamezíme tím dalšímu zadlužování nemocnice, která byla navíc v období pandemie jednoznačně nejvytíženější v rámci celé ČR,“ dodal.

Vojtěch připomněl, že u té situace jako ministr nebyl. „Budu chtít vidět dokumenty, co bylo přislíbeno a nebylo. Kdo to přikázal Bulovce,“ řekl ministr Radiožurnálu. Pokud dostala Bulovka příkaz, aby to zajistila, bude chtít o financování jednat „Bulovka je nemocnice, která v minulosti neměla úplně dobré hospodaření a 90 milionů je poměrně vysoká částka,“ dodal.

Polní nemocnice v pražských Letňanech.
Zleva ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zdravotnictví Roman Prymula a...

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů. Nemocnice nikdy nebyla v plném provozu, také kvůli nedostatku personálu.

Polní nemocnice byla pouze PR akce, kabinet postupuje chaoticky, kritizuje vládu opozice

Zřízení nemocnice bylo politickým rozhodnutím. Oznámil ho 15. října ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že personál by do ní měly dodat pražské nemocnice. Ředitel Bulovky Jan Kvaček tehdy řekl, že personál bude v nemocnicích chybět, pokud ho přesunou k provizorním lůžkům. Vláda zřízení nemocnice schválila o den později, tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že praní prádla nebo zajištění jídla bude navázáno na Bulovku, která je nejblíž.

Nakonec to byla právě Bulovka, kdo 17. října s firmou ABF miliardáře Petra Sehnala uzavřel smlouvu. Podle dokumentu v registru smluv měla do 30. listopadu zaplatit 22 milionů korun bez DPH. Celkové náklady do února vyčíslila nemocnice na téměř 100 milionů korun, další peníze stála součinnost armády a Správy státních hmotných rezerv.

Kromě nájmu platila nemocnice firmě majitele Petra Sehnala také energie a další služby. Pronájem prostoru pro záložní nemocnici ministerstvo zdravotnictví ukončilo k 19. únoru. Sehnal nabídl tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) snížení ceny o dvě třetiny.

Objekty výstavišť nebo kongresových hal se využívají v době epidemie koronaviru zejména jako očkovací centra. Druhá polní nemocnice vznikla na výstavišti v Brně, později byly prostory poskytnuty pro očkování.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...