Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo kultury připravuje další novelu autorského zákona

Česko

  14:40
PRAHA - Ministerstvo kultury (MK) připravuje další novelu autorského zákona. Adéla Faladová z ministerstva řekla, že by úprava měla přispět k větší transparentnosti kolektivní správy práv, pokud jde o výběr a rozdělování autorských odměn.
Nakupování CD - ilustrační foto.

Nakupování CD - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Upřesnit by měla i vyloučení možného zpoplatňování kopírovacích služeb při rozmnožování firemních tiskových materiálů, které evidentně nemají povahu autorského díla.

V současné době je podle Faladové aktuální i digitální zpřístupňování kulturního dědictví. V této souvislosti navrhne MK zvláštní úpravu pro licencování takzvaných osiřelých děl. Bližší informace ale odmítla Faladová upřesnit s tím, že přípravy jsou zatím v "raném stádiu"; na novele pracují na MK od počátku letošního roku.

"Návrh novely by měl být vládě podle legislativního plánu předložen nejpozději do konce tohoto roku," dodala.

Sedm novel autorského zákona
Autorský zákon z roku 2000 byl novelizován již sedmkrát, významné byly ale zejména tři novely. Velké emoce vzbudila ta z roku 2005, která zprostila hoteliéry placení poplatků za sledování televize a poslouchání rádia v hotelových pokojích, ačkoliv evropské normy i mezinárodní smlouvy poplatky nařizovaly.

Povinnost platit se do českého zákona vrátila až v roce 2008, přičemž hotely musely na základě rozhodnutí soudů loni doplatit částky za celé uplynulé tříleté období. Novela nakonec byla změněna kvůli tomu, aby český autorský zákon odpovídal právům EU a mezinárodním autorskoprávním úmluvám.

Kvůli přetrvávajícím nejasnostem se letos hoteliéři znovu bouří, neví prý, kterému svazu poplatky platit. Navíc prý není jasné, zda je nutné platit i za neobsazené pokoje. Uzavření smluv nyní požadují tři kolektivní správci autorských práv, podle zákona mají hoteliéři nárok na jednání jen s jednou organizací, která platby následně přerozdělí. Hoteliéři tak zvažují, že budou peníze platit na zvláštní účet do doby, než se správci práv dohodnou.

Kritice podléhaly také autorské poplatky z prodeje nenahraných CD a DVD.

Autoři si mohou určit podmínky pro zveřejňování děl
Zatímco ministerská vyhláška z roku 2009 výrazně snížila na základě návrhu ministerstva průmyslu poplatky z paměťových karet nebo počítačových disků, autorské poplatky z CD a DVD zůstaly beze změny. Podle prodejců tento stav dělá z každého zákazníka potenciálního piráta, který musí předem platit autorské poplatky.

Kladného přijetí se ale dočkala novela autorského zákona, která připravila podmínky pro loňské zavedení licencí Creative Common. Autorům umožňují, aby si sami vybrali podmínky zveřejňování svých děl, umělecká díla díky nim nemusejí podléhat kolektivní správě. Reaguje mimo jiné na stále se rozšiřující prostředí internetu, ve kterém se díla reprodukují, ale také v něm vznikají. Především s tímto snadným šířením děl začal být tradiční copyright těsný.

Licence CC umožňuje najít rovnováhu mezi tím, že autor dá své dílo plně k dispozici a nemá nad ním kontrolu, a tím, že je dílo plně chráněno.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat