15. dubna 2015 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo kvůli Růžičkově kauze prověří financování hokeje

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) | foto: MAFRA - Petr Topič

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy kvůli kauze trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky prověří financování hokeje za roky 2012 až 2014. Novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek. Kontrola by podle něj mohla začít v řádu dní. Případ Růžičky, který čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z korupce, podle ministra výrazně poškozuje český hokej i sport obecně. Unáhlené kroky by ale nečinil.

Kauzu rozpoutalo video z Růžičkova jednání s podnikatelem Miroslavem Palaščákem, který se snažil synu Davidovi zajistit místo v sestavě Slavie. Růžička potvrdil, že od muže přijal prostřednictvím svého kamaráda dvakrát 250 tisíc korun, nejednalo se však podle něj o úplatek, ale o sponzorský příspěvek, z kterého se pak kvůli chybějící dokumentaci stala půjčka. Na konci minulého roku na Palaščákovu výzvu peníze vrátil.

Chládek dnes řekl, že není schopen posoudit, jestli se aktéři kauzy dopustili trestního jednání. Věc podle něj musí prověřit policie. „Pevně doufám, že to není masivní záležitost v celém českém sportu, protože to by samozřejmě byl velký problém,“ uvedl. K tomu, jak se má nyní Růžička zachovat, mu prý nepřísluší se vyjadřovat. Nemyslí si ale, že by se měly dělat unáhlené kroky. Podivil se nad načasováním kauzy, která se objevila v médiích zhruba tři týdny před mistrovstvím světa v Praze a Ostravě.

Ministerstvo prověří financování hokeje za uplynulé tři roky. „Abychom si byli naprosto jistí, že ty prostředky, tak jak byly posílány, byly využity s tím účelem,“ uvedl Chládek. Příkaz k prověrce již vydal, ministerstvo nyní dává dohromady kontrolní tým. Resort podle něj do hokeje dává stovky milionů korun. Kontrola se zaměří právě na toky financí z ministerstva školství na hokejový svaz.

ČTK