23. března 2017 16:27, aktualizováno  18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo má kvůli tendru na záchranku zaplatit pokutu 3,75 milionu korun

Letecká záchranná služba Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecká záchranná služba Ústí nad Labem. | foto: Martin Adamec, MAFRA

PRAHA/BRNO Ministerstvo zdravotnictví porušilo při tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Olomouckém kraji zákon a má zaplatit pokutu 3,75 milionu korun. Vyplývá to z nepravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z tohoto týdne. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda udělení pokuty potvrdil.

Ministerstvo zdravotnictví podá proti rozhodnutí o pokutě rozklad. Připomínky ÚOHS ale zohlednilo v obdobném tendru na základnu letecké záchranné služby v Ústí nad Labem, jehož oznámení ve středu odeslalo do věstníku veřejných zakázek.

Tendr na zajišťování letecké záchranné služby ze stanoviště v Olomouci vyhrála slovenská firma Air-Transport Europe (ATE), s kterou ministerstvo uzavřelo smlouvu. Antimonopolní úřad nezakázal ministerstvu v zakázce pokračovat, firma ATE tedy může službu dál zajišťovat.

Podle úřadu se ministerstvo provinilo tím, že v zadávací dokumentaci požadovalo, aby provozovatelé u vrtulníků prokázali plnou certifikaci v kategorii A. Doklady k vrtulníku, s kterým ATE létá a které firma předložila, podle ÚOHS ale plnou certifikaci v kategorii A neprokazují. „Vybraný uchazeč tudíž požadovanou kvalifikaci v zadávacím řízení neprokázal, přičemž uvedený postup podstatně ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl v rozhodnutí antimonopolní úřad, podle kterého nebyla soutěž férová. Úřad zdůvodnil výši pokuty mimo jiné tím, že „nápravy již nelze dosáhnout“.

Ministerstvo se může proti rozhodnutí bránit, má na to lhůtu 15 dní od doručení. „Proti rozhodnutí podáme rozklad,“ napsala mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Nezávislý soudní verdikt by uvítal také bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který úřad vedl v době vyhodnocení tendru. „Komise byla mezioborová. Odborníci z tří resortů se ve většině shodli na tom, že levnější nabídka evropskou certifikaci splňuje,“ napsal na twitteru. Na Slovensku podle Němečka létají stejné vrtulníky a jejich evropskou certifikaci tam uznali. „Komise vybrala levnější nabídku. Stěžovala si firma s dražší nabídkou a ÚOHS jí teď dal zapravdu,“ poukázal.

23.března 2017 v 18:16, příspěvek archivován: 23.března 2017 v 18:44

1/4 K dnešnímu rozhodnutí ÚHOS: Komise vybrala levnějši nabídku. Stězovala si firma s dražší nabídkou a ÚHOS jí teď dal za pravdu.

V tendru neuspěla firma DSA, která provozuje leteckou záchrannou službu ze základen v Hradci Králové, Liberci a dočasně z Ústí nad Labem. Právě DSA na rozpor kolem doložení certifikace vrtulníku opakovaně upozorňovala.

Stejný problém se týká i výběrového řízení na provoz záchranné služby z Ústí nad Labem, kde se v minulosti rovněž účastnily firmy ATE a DSA. Ministerstvo vyhlásilo za vítěze ATE, kvůli námitkám DSA ale tendr nakonec zrušilo a slíbilo vypsat nový.

Čechová sdělila, že úřad ve středu odeslal do věstníku veřejných zakázek oznámení nového tendru. Ve věstníku ale oznámení nebylo ve čtvrtek vyvěšeno. Podle dříve vyvěšeného předběžného oznámení měla předběžná hodnota zakázky činit 192 milionů korun bez DPH.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz