Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo nařídilo nemocnicím, aby připravily volné kapacity pro nakažené koronavirem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | foto: ČTK

Praha Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím od úterý 17. března omezit zbytnou zdravotní péči, například plánované operace nebo vyšetření, která lze odložit. Mají nechat kapacity volné pro pacienty s nemocí COVID-19, informoval úřad v tiskové zprávě.

„Tímto opatřením připravujeme kapacity nemocnic na očekávané pacienty s koronavirem. Velmi doufám, že nebudou potřeba, nicméně připravenost nemocnic je naprosto klíčová a my nic nepodceňujeme. Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zvládání dopadů infekce na území České republiky,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Velká část nemocnic v Praze i v regionech už péči z těchto důvodů omezila. Pacienty v ambulancích přeobjednávají nebo s nimi konzultují po telefonu či internetu, naplánované operace ruší nebo přesouvají na později. Například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze bylo omezení zhruba o 70 procent.

Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v Česku 194 nemocnic akutní a následné péče. Z celkem 60 328 lůžek je akutní péče poskytovaná na zhruba 48 000 lůžkách. Na 10 000 obyvatel ČR je necelých 57 lůžek akutní a následné péče. Kraje zřizují asi 38 procent lůžek, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent z celkem zhruba 50.000 lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

Péči o pacienty s nemocí COVID-19 se zatím věnují zejména infekční oddělení nemocnic, kterých je v Česku 17. Většina lidí z 344 nakažených má mírný průběh a pobývá v domácí karanténě. Z hospitalizovaných jsou tři lidé ve vážném stavu. K nejčastějším komplikacím nákazy patří zápal plic a syndrom akutní dechové tísně, které mohou vyžadovat léčbu kyslíkem, takzvanou oxygenoterapii, a plicní ventilátory. Těch je v Česku asi 3500, zhruba 60 procent je v současné době obsazeno jinými pacienty, například po úrazech nebo s jinými nemocemi.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...