Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo obrany chybně vykázalo téměř 20 miliard, zjistil NKÚ

Česko

  7:59
PRAHA - V účetní závěrce ministerstva obrany za rok 2012 bylo nesprávně vykázáno 19,8 miliardy korun, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo podle něj nevedlo úplné účetnictví především u dlouhodobého hmotného majetku. Chyby ale nebyly natolik zásadní, aby ovlivnily ekonomická rozhodnutí uživatelů účetní závěrky. V pondělí to sdělila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková. Ministerstvo obrany tvrdí, že účetní legislativa v roce 2012 mnohdy umožňovala dvojí výklad.
Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad foto: MAFRA: Jindřich Mynařík

Kontroloři zjistili případy neúplného i nesprávného účtování. Vedle nedostatků v úplnosti účetnictví u hmotného majetku ministerstvo obrany také některé účetní případy vykazovalo na nesprávných položkách.

Na ekonomická rozhodnutí ale podle kontrolního úřadu tato pochybení nemohla mít vliv. "NKÚ proto při vyhodnocení spolehlivosti účetní závěrky dospěl k názoru, že účetní závěrka ministerstva obrany podává - s výjimkou vlivu těchto nesprávností - věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva obrany," uvedl úřad.

Ministerstvo obrany uvedlo, že si pro některé postupy v účetnictví vyžádalo závazné stanovisko ministerstva financí. Až pak případně sjedná nápravu. "Ministerstvo obrany trvá na tom, že účetní legislativa platná pro účetní období roku 2012 v řadě případů umožňovala dvojí výklad, a proto nemůže být dáno k tíži ministerstva obrany, že zvolilo jiný způsob řešení," sdělil mluvčí ministerstva Petr Medek.

V dalších případech ale ministerstvo podle svého mluvčího přijalo nápravná opatření už v rámci účetní závěrky za rok 2013. "Je potřeba zdůraznit, že zjištění NKÚ nemají vliv na výsledek hospodaření ministerstva obrany," doplnil.

Ministerstvo obrany podle Nejvyššího kontrolního úřadu také porušilo zákon o katastru nemovitostí. "Některé nemovitosti byly sice vykázány v účetní závěrce, ale nebyly zapsány v katastru nemovitostí, u jiných to bylo přesně naopak," popsala Málková.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat