Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany chybně vykázalo téměř 20 miliard, zjistil NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad | foto: MAFRA: Jindřich Mynařík

PRAHA V účetní závěrce ministerstva obrany za rok 2012 bylo nesprávně vykázáno 19,8 miliardy korun, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo podle něj nevedlo úplné účetnictví především u dlouhodobého hmotného majetku. Chyby ale nebyly natolik zásadní, aby ovlivnily ekonomická rozhodnutí uživatelů účetní závěrky. V pondělí to sdělila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková. Ministerstvo obrany tvrdí, že účetní legislativa v roce 2012 mnohdy umožňovala dvojí výklad.

Kontroloři zjistili případy neúplného i nesprávného účtování. Vedle nedostatků v úplnosti účetnictví u hmotného majetku ministerstvo obrany také některé účetní případy vykazovalo na nesprávných položkách.

Na ekonomická rozhodnutí ale podle kontrolního úřadu tato pochybení nemohla mít vliv. "NKÚ proto při vyhodnocení spolehlivosti účetní závěrky dospěl k názoru, že účetní závěrka ministerstva obrany podává - s výjimkou vlivu těchto nesprávností - věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva obrany," uvedl úřad.

Ministerstvo obrany uvedlo, že si pro některé postupy v účetnictví vyžádalo závazné stanovisko ministerstva financí. Až pak případně sjedná nápravu. "Ministerstvo obrany trvá na tom, že účetní legislativa platná pro účetní období roku 2012 v řadě případů umožňovala dvojí výklad, a proto nemůže být dáno k tíži ministerstva obrany, že zvolilo jiný způsob řešení," sdělil mluvčí ministerstva Petr Medek.

V dalších případech ale ministerstvo podle svého mluvčího přijalo nápravná opatření už v rámci účetní závěrky za rok 2013. "Je potřeba zdůraznit, že zjištění NKÚ nemají vliv na výsledek hospodaření ministerstva obrany," doplnil.

Ministerstvo obrany podle Nejvyššího kontrolního úřadu také porušilo zákon o katastru nemovitostí. "Některé nemovitosti byly sice vykázány v účetní závěrce, ale nebyly zapsány v katastru nemovitostí, u jiných to bylo přesně naopak," popsala Málková.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...