19. listopadu 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany odsoudilo pietu, kde se objevil muž v uniformě SS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 265Diskuse
Muž v uniformě SS na pietě v Rakovníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž v uniformě SS na pietě v Rakovníku. | foto: Repro YouTube Karel Rakafi

RAKOVNÍK/PRAHA Vzpomínková akce v Den válečných veteránů v Rakovníku pobouřila některé účastníky. Nelíbila se jim přítomnost člověka v uniformě nacistického organizace SS a projev historika Jiřího Svobody na podporu prezidenta Miloše Zemana, jehož odpůrce vyzval k oběšení. Ministerstvo obrany akci nyní odsoudilo, považuje ji za nedůstojnou.

Účastníky pietní akce za padlé československé piloty RAF, konané minulý týden v Rakovníku, znepokojil projev předsedy Klubu vojenské historie Jiřího Svobody. Ten ve svém proslovu podpořil prezidenta Miloše Zemana a jeho odpůrcům vzkázal, že jestli se jim něco nelíbí, mají dvě možnosti – odstěhovat se, nebo se oběsit.

Kontroverzi vyvolal i muž stojící čestnou stráž u památníku rakovnických letců v uniformě nacistické organizace SS. Účastníci piety jeho přítomnost považovali za výsměch všem, co jsou na pamětní desce uvedení. Na akci přitom mimo jiné byl i důstojník Armády České republiky (AČR) či příslušník Policie ČR.

Na akci „dohlíželi“ dva příslušníci policie i důstojník Armády ČR.

Na akci „dohlíželi“ dva příslušníci policie i důstojník Armády ČR.

„Účast muže v uniformě SS odsuzujeme jako zcela nedůstojný a nežádoucí způsob účasti na Dni válečných veteránů,“ napsala LN Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace Generálního štábu AČR. Ministerstvo obrany ani armáda se podle ní organizace akce nijak nepodílely. Armádní příslušník pietní akt pravděpodobně navštívil v domnění, že se jedná o důstojné uctění památky letců RAF.

Informaci o přítomnosti kohokoliv v uniformě SS či obsahu projevu neměla ani Policie ČR. „Skutečnost, že má na sobě historickou uniformu ještě neznamená, že se dopouští zmiňovaných trestných činů,“ uvedl David Schön z Policejního prezidia ČR. Případem se nezabývalo ani rakovnické oddělení policie, které podle tamní mluvčí Michaely Richterové nezaznamenalo doposud žádnou stížnost.

Už dříve se od akce distancoval starosta Rakovníka a vedení města. Ve svém prohlášení uvedli, že „akce konaná na Husově náměstí v odpoledních hodinách byla organizována panem Svobodou, který za její průběh nese plnou zodpovědnost. Město Rakovník nemělo na účast osob a jejich oblečení vliv.“

  • 265Diskuse
Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz