Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany opět prověří cenu zakázky na pasivní radary. Doporučili mu to poslanci

Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Metnar. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Ministerstvo obrany znovu prověří cenu zakázky na nákup pasivních sledovacích systémů. Po středečním jednání sněmovního výboru pro obranu to novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Prověření ceny doporučili poslanci výboru. Zároveň ministra požádali, aby dostávali o výsledku pravidelné informace.

Obrana v posledních týdnech čelila kritice kvůli zakázkám na nákup pasivních sledovacích systémů. V materiálu pro vládu úřad původně uvedl cenu 780 milionů korun, za dva komplety ale obrana zaplatí asi 1,5 miliardy korun. Rozdíl ministerstvo zdůvodnilo tím, že náklady vyčíslené pro kabinet vycházely ze starého průzkumu trhu. Pochybení ministerstva vyvolalo kritiku, po které skončil náměstek ministra obrany Filip Říha.

Poslanci výboru se zakázkou zabývali již před dvěma týdny. Obrana jim poskytla utajované informace, se kterými se chtěli poslanci podrobněji seznámit. Dokončení debaty proto odložili na středu. I ve středu byla většina jednání kvůli utajovaným informacím neveřejná.

Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) novinářům řekla, že poslanci zástupcům ministerstva v neveřejném jednání kladli doplňující otázky. „Některé ty odpovědi byly přesvědčivé, některé méně přesvědčivé, a abychom všichni měli jistotu, že tady nedošlo k nějakému mrhání prostředků daňových poplatníků, tak jsme požádali pana ministra, aby ještě jednou provedl přezkum té ceny,“ poznamenala.

Ministr chce poslancům vyhovět. „Postavím nezávislý expertní tým,“ řekl. Připomněl, že již zakázku jednou nechal na ministerstvu přezkoumat po procesní stránce. Kontrola podle dřívějšího vyjádření ministra žádné chyby s výjimkou pochybení při nastavení počáteční ceny nenašla. Nyní bude podle Metnara přezkoumána každá položka zakázky.

Kromě zakázky na nákup pasivních sledovacích prostředků mělo ministerstvo obrany problém s avizovanou a skutečnou cenou i u nákupu rušiček. V pondělí úřad informoval, že podobné pochybení zjistil i u zakázky na modernizaci tanků a vrtulníků. Obě zakázky dočasně pozastavil.

Metnar ve středu na výboru také řekl, že kromě pochybení s cenou ministerstvo zjistilo, že nejsou v souladu střednědobé plány, akviziční plány a rozpočet. Podle náměstkyně pro ekonomiku Blanky Cupákové přijalo ministerstvo změny, které by stejným chybám měla předejít. Budou se týkat samotného ministerstva i armády.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Greta Thunbergová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Greta Thunbergová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Greta Thunbergová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...