24. listopadu 2016 18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany podalo trestní oznámení kvůli muži v uniformě SS. Stropnický si rýpl do policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 51Diskuse
Muž v uniformě SS na pietě v Rakovníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž v uniformě SS na pietě v Rakovníku. | foto: Repro YouTube Karel Rakafi

PRAHA Ministerstvo obrany se rozhodlo konat. Kvůli muži v uniformě nacistické SS na vzpomínkové akci k uctění padlých československých pilotů RAF podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Esesácké symboly na oslavy Dne válečných veteránů nepatří,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Pietní akce se konala 11. listopadu na Husově náměstí v Rakovníku. Kontroverzi vyvolal muž stojící čestnou stráž u památníku rakovnických letců v uniformě SS. Účastníci piety jeho přítomnost považovali za výsměch všem, co jsou na pamětní desce uvedení. Na akci přitom mimo jiné byl i důstojník Armády České republiky (AČR) či příslušník Policie ČR.

„Skutečnost, že má na sobě historickou uniformu ještě neznamená, že se dopouští zmiňovaných trestných činů,“ uvedl však pro Lidovky.cz David Schön z Policejního prezidia ČR. Případem se nezabývalo ani rakovnické oddělení policie, které podle tamní mluvčí Michaely Richterové nezaznamenalo doposud žádnou stížnost.

Na akci „dohlíželi“ dva příslušníci policie i důstojník Armády ČR.

Na akci „dohlíželi“ dva příslušníci policie i důstojník Armády ČR.

Jenže ministerstvu obrany se podobná prohlášení nelíbí a proto podalo trestní oznámení. „Odmítám bagatelizující reakci Policie ČR, že k zákroku nebyl důvod, když si nikdo nestěžoval. Podáním trestního oznámení chci zavdat orgánům činným v trestním řízení důvod se touto situací zabývat. Esesácké symboly na oslavy Dne válečných veteránů nepatří,“ zdůvodnil podání trestního oznámení ministr obrany Martin Stropnický.

V prohlášení pro Lidovky.cz ministerstvo obrany uvedlo, že „přítomnost osoby v uniformě se symboly nacistické organizace SS u pamětní desky pilotů RAF, považujeme za hanobení odkazu těch, kteří proti této organizaci ve 2. světové válce bojovali a položili své životy. Vystavením symbolů SS při této akci, a to přímo vedle pamětní desky věnované pilotům RAF, bez uvedení bližších souvislostí, došlo z pohledu ministerstva k projevování sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.“

Zástupci ministerstva obrany podali trestní oznámení ve čtvrtek odpoledne na obvodním státním zastupitelství pro Prahu 6.

Trestní oznámení podal už v pondělí historik a redaktor LN Petr Zídek. „Snad není třeba vysvětlovat, jakou roli plnilo SS v nacistickém Německu. Nešlo o vojenské jednotky, ale o zločineckou organizaci, která je zodpovědná za perzekuci civilního obyvatelstva a která z velké části zajišťovala chod holokaustu. Němci chycení na konci války v uniformě, kterou na sebe navlékl muž v Rakovníku, byli většinou na místě stříleni. Přítomnost muže v uniformě nacistické zločinecké organizace na pietním aktu za československé letce bojující proti nacismu není jen nevkus, hloupost nebo exhibicionismus, ale především překročení všech myslitelných hranic. Pokud český stát, reprezentovaný přímo na místě třemi příslušníky svých ozbrojených sborů, dopustí tak nehorázné hanobení památky lidí, kteří za tento stát položili své životy, pak snad není hoden ani své existence,“ napsal Zídek ve svém komentáři.

Předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku Jiří Svoboda

Předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku Jiří Svoboda

Kontroverzi na akci vyvolal i projev předsedy Klubu vojenské historie Jiřího Svobody. Ten ve svém proslovu podpořil prezidenta Miloše Zemana a jeho odpůrcům vzkázal, že jestli se jim něco nelíbí, mají dvě možnosti – odstěhovat se, nebo se oběsit.

  • 51Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz