Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrana propustila Vylitu, hlavního auditora NATO. Přišel o prověrku

Česko

  14:20
BRUSEL/PRAHA - Před několika týdny přišel o bezpečnostní prověrku, což Janu Vylitovi fakticky znemožnilo rozběhnutou kariéru ve vedení Severoatlantické aliance. Návrat na ministerstvo obrany se ale nekoná, propustili jej.

Jan Vylita foto: Ministerstvo obrany

„K 1. březnu jsem dostal výpověd bez ohledu na to, že stále probíhá rozklad proti rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu,“ potvrdil LN sám Jan Vylita. Jak dodává, do mezinárodního sboru šesti auditorů kontrolujících kompletní hospodaření aliance byl vyslán ministerstvem obrany, takže i to navrhne jeho odvolání. „Kdy, netuším,“ pokračuje Vylita.

S touto informací resort souhlasí. „Jan Vylita trval na možnosti pokračovat v pracovním působení v Bruselu. Na českém zastoupení při NATO to ale bez odpovídající bezpečnostní prověrky není možné, stejně jako bez prověrky nemůže působit ve výboru auditorů. Proto jsme mu nabídli do doby, než Národní bezpečnostní úřad rozhodne o jeho rozkladu, pracovní zařazení v Praze v rámci personální sekce. Tuto možnost Jan Vylita odmítl,“ vysvětluje Petr Medek, tiskový mluvčí ministerstva.

PSALI JSME:

„Podle zákona jsme neměli jinou možnost, než rozvázat s Janem Vylitou pracovní poměr z důvodu překážky na straně zaměstnance. Tím, že pozbyl bezpečnostní prověrky a odmítl nabízenou pozici, přestal splňovat podmínky pro výkon práce v současném zařazení,“ doplňuje Medek.

Národní bezpečnostní úřad odebral Vylitovi před několika týdny prověrku na základě utajovaných zpráv zpravodajské služby. Konkrétní obvinění prý kvůli tajnému režimu materiálů auditor nezná, má se ale týkat jeho éry na ministerstvu obrany v letech 2010 až 2013. Jako generální sekretář měl tehdy na starosti především odprodej nepotřebného majetku, změny ve státním podniku LOM Praha či privatizaci zbrojovky ve Šternberku. Jan Vylita podal proti rozhodnutí bezpečnostního úřadu rozklad, proces ještě stále probíhá.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat