Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Obrana chystá nákupy protitankových střel. Vyrábět se budou v Česku

ilustrační snímek foto: mod.uk

Ministerstvo obrany se chystá na nákup protitankových střel. Smlouva s dodavatelem by měla být podepsána do konce února příštího roku. Součástí je i přenos výroby do Česka. O tom, kdo střely nakonec dodá, ale stále není jasno.
  17:35

Kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS) letos v létě schválilo nákup norských protitankových střel od společnosti Nammo. Ve světle války na Ukrajině s jedná o základní zbraň, která umožňuje pěchotě čelit těžké technice. Protože je střela jednorázová, patří mezi munici.

Materiál schválený kolegiem předpokládá uzavření rámcové dohody o dílčích dodávkách v letech 2023 až 2029. Předpokládaný maximální limit zakázek je 4,84 miliardy korun.

V rámci urgentní operační potřeby se resort obrany má zavázat k odběru minimálně 7968 kusů střel M72 ASM RC určených proti budovám, opevněním a nepancéřované technice, stejnému počtu M72 EC LAW, které se používají proti tankům a obrněncům a 10 368 cvičných raket. Dodavatelem má být MPI Group, exkluzivní zástupce Nammo na českém trhu.

„Z parametrů je zřejmé, že má M72 vyšší průbojnost, což by se projevilo především při střetnutí s moderními BVP (bojová vozidla pěchoty, pozn. red.). Ruské tanky s reaktivním pancířem vykazují odhadem tloušťku homogenního pancíře 400 mm, tanky T90 mají ochranu včetně reaktivního pancíře vyšší než je průbojnost obou (RPG72 i M72, pozn. red.) zbraní,“ zhodnotil nákup bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Významným parametrem je podle něj přesnost střel. „M72 ji má vyšší než RPG 72. To dává vyšší pravděpodobnost zásahu na větší vzdálenosti. Problémem RPG je stabilizace. Stabilizace křidélky je u M72 vyřešena lépe,“ doplnil. Dodal, že zkušenosti z výcviku s RPG 72 ukazovaly především problematickou přesnost střelby, což bylo ale dáno i nižší vycvičeností vojáků.

Nepodepsaná objednávka

Protitankovou střelu vybrala armáda jako nejlepší variantu. Další ministerské kolegium mělo definitivně potvrdit výběr a dát Sekci vyzbrojování mandát k uzavření smlouvy. To se ale nestalo.

Podle informací redakce těsně před kolegiem, 4. 11., svolal náměstek ministryně František Šulc jednání. Na něm osobně přesvědčoval vojáky, ať změní názor a zařadí do výběru protitankovou střelu od české společnosti Zeveta Bojkovice. Ti by měli celý nákup zrušit a uspořádat nový marketingový průzkum, do kterého mají zařadit i Zevetu.

Reakce oslovila ministerstvo obrany s dotazy na Šulcovu intervenci. To ale ani po několika prosbách o zodpovězení do uzávěrky toho textu nereagovalo. Podle technických parametrů je totiž střela Zevety horší než ta dodávaná Nory. Její protitanková střela prostřelí jen 300 mm homogenního pancíře, zatímco norská střela 450 mm.

V případě Norů se navíc jedná o vyzkoušený a spolehlivý výrobek, zatímco Zeveta si v minulosti uřízla u dodávek pro českou armádu ostudu. Granáty od ní podle ministerstva obrany ohrožovaly české vojáky. Potíže se objevily například při střelbách v rámci mise v Afghánistánu, kde ze 40 granátů selhalo dvanáct.

Vlastníkem Zevety je oficiálně Lucie Sisáková, dcera finančníka a pravomocně odsouzeného tuneláře Petra Sisáka. Ten čelí i žalobě za údajně zmanipulovanou insolvenci společnosti Via Chem Group. Podle zdrojů z bezpečnostní komunity má společnost personální vazby na Jiřího Sauera, zbrojaře, který v minulosti podnikal se současným náměstkem ministryně obrany Františkem Šulcem.

Ministerstvo obrany se redakci ozvalo po vydání tohoto textu:

„O nákupu protitankových střel ministerstvo obrany dosud nerozhodlo. Nákupy z důvodu transparentnosti a veřejné kontroly musí projít několikastupňovým procesem, od specifikace požadavků armády přes kolegium ministryně obrany, které tvoří vrchní vedení resortu, volbu zadání veřejné zakázky, informaci pro vládu ČR až po finální podpis smlouvy,“ sdělil tiskový mluvčí úřadu David Jareš.

Ten zároveň dementoval, že by František Šuc měl nějaký vztah k firmě ZEVETA Bojkovice či jiným firmám, které jsou partnery ZEVETA Bojkovice. Podle Jareše se náměstek Šulc neangažoval v podpoře vývozu protitankovýchstřel od ZEVETA Bojkovice na Ukrajinu přes slovenskou obchodní firmu BTG.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat