Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výrobce Respilon dodá 100 000 respirátorů týdně, oznámilo ministerstvo

Jaké typy roušek vás před koronavirem ochrání a které ne? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaké typy roušek vás před koronavirem ochrání a které ne? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Firma Respilon bude od poloviny dubna dodávat ministerstvu zdravotnictví 100 000 respirátorů týdně. O navázání dlouhodobé spolupráce s brněnským výrobcem ochranných pomůcek dnes resort informoval v tiskové zprávě. Respirátory budou mít filtr hubící viry, používat se budou moci opakovaně až po několik dní. Firma také darovala nemocnicím 30 000 roušek s nanovlákenným filtrem.

V celé České republice je několik týdnů nedostatek ochranných zdravotních pomůcek. Respirátory RespiPro VK - Virus Killer mají filtr, který viry mechanicky zachytí, ale také aktivně zahubí. Pomůcky mají nejvyšší třídu ochrany. „Tyto velice účinně respirátory budou primárně určeny pro lékaře v terénu a v nemocnicích,“ vedl náměstek ministra Filip Vrubel.

Ministerstvo s firmou podepsalo darovací smlouvu na 30 000 roušek ReSpimask z netkané textilie, které podle firmy zachytí 99,9 procenta virů i bakterií a ochrání svého uživatele, tak osoby v jeho okolí. Neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné pak Respilon věnuje dalších 20 000 těchto ústenek. Firma materiál získala z Číny ze svých zásob, ke kterým se nemohla od konce loňského roku dostat.

Firma Respilon vyvíjí nanovlákna, ze kterých si pak v zahraničí nechává vyrábět ústenky nebo respirátory. Spolupracovala se třemi čínskými firmami, kvůli šíření koronaviru se ale od konce loňského roku nemohla dostat ke svým zásobám v Číně.

Česko se kvůli epidemie koronaviru v zemi potýká s nedostatkem osobních ochranných prostředků pro zdravotníky. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 chybí zejména zubním lékařům, protože zásoby na rozdíl od nemocnic většinou neměli žádné. Letadla s materiálem nakoupeným v Číně dovážejí většinou roušky a respirátory nižších tříd. FFP3 jsou potřebné také pro lékaře pečující přímo o nakažené a lékaře na odděleních ARO a JIP.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!