Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministerstvo podporuje prodloužení lhůty mezi podáním první a druhé dávky vakcíny, řekl Blatný

Očkovací látka firmy Pfizer. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny zejména firmy Pfizer/BioNTech se asi prodlouží. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že ministerstvo změnu podporuje a rozhodnout by měla vládní rada pro zdravotní rizika v úterý. K prodloužení lhůty se kloní odborníci.
  15:27

Změna by se měla týkat podle Blatného vakcín s očkovací látkou typu mRNA. V Česku jde vedle vakcíny Pfizer/BioNTech o vakcínu firmy Moderna. Obě se podávají ve dvou dávkách. V případě vakcíny Pfizer/BioNTech je rozestup 21 dnů, u Moderny 28 dnů. Blatný řekl, že rozestup u mRNA vakcín by byl nově 38 až 42 dnů.

Příprava vakcíny na covid Pfizer/BioNTech
Zdravotníci na Slovensku podali látku od firmy Pfizer-BioNTech.

„Není potřeba se bát toho, když druhá dávka bude o něco posunutá,“ uvedl ministr. Ochrana očkovaného člověka po dvou týdnech od první dávky se podle něho postupně blíží k 80 procentům. Lidem, kteří už mají potvrzený termín na druhou dávku po třech týdnech, by zůstal, dodal Blatný.

„Už první dávka prokazatelně snižuje počty hospitalizovaných i úmrtnost,“ řekl v České televizi epidemiolog Rastislav Maďar. Je podle něho potřeba, aby aspoň první dávkou bylo co nejdříve očkováno co nejvíce lidí z rizikových skupin.

Delší interval doporučili v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS epidemiologové Jiří Beran a Petr Smejkal. Prodloužení lhůty mezi první a druhou dávkou by zachránilo stovky životů, míní Smejkal. Odborně je podle něho na takovém kroku shoda.

Autor: