3. srpna 2012 17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo práce odmítá napadení webu odborů

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo práce se cítí poškozeno nedávným prohlášením odborů o napadení odborářského slevového portálu z ministerské počítačové IP adresy. Úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) vyzval Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS), aby mu předala konkrétní důkazy o útoku, sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Odboráři před dvěma dny uvedli, že na jejich portál Odbory Plus zaútočili hackeři, a to z IP adresy ministerstva. Mluvčí ČMKOS Jana Kašparová řekla, že provozovatel portálu se na ministerstvo s informacemi obrátil ve čtvrtek.

Ministerstvu podle jeho mluvčí dodnes odborová centrála záležitost nepředala, i když ho prý "veřejně nařkla" z útoku. "Výpis z logu, který byl v médiích použit jako důkaz napadení, je důkazem pouze toho, že některý ze zaměstnanců resortu webové stránky ČMKOS navštívil, nikoli toho, že by se kdokoli snažil o jejich napadení," uvedl Drábkův úřad.

Potrestání viníka

Ministerstvo se podle své mluvčí cítí poškozeno "mediálním prohlášením, které nebylo podloženo relevantními důkazy a doprovázeno faktickou žádostí o prošetření". Pokud by někdo ze zaměstnanců server odborů napadl, bylo by i v zájmu ministerstva viníka potrestat, uvedla Plívová. Úřad vyzval odboráře k předání důkazů.

Slevový portál Odbory Plus provozuje společnost chytryhonza.cz. Na ní podle mluvčí ČMKOS odboráři nechali další postup. Kašparová řekla, že firma potvrdila, že se ve čtvrtek s upozorněním a detaily k případu obrátila na IT odbor ministerstva.

ČTĚTE VÍCE:

Odbory ve středu oznámily, že jejich portál s benefity napadli v poledne hackeři, a to údajně z počítačové IP adresy ministerstva práce. V pár sekundách přišlo na adresu www.odboryplus.cz prý několik tisíc útoků a portál byl asi čtvrt hodiny nedostupný. Provozovatel uvedl, že pokud by se útok opakoval, zvážil by podání trestního oznámení.

O webu:

ČMKOS spustila svůj portál s různými výhodami 22. června. Pokud se na něm odboráři zaregistrují, získají zdarma platební kartu s 500 korunami.

Mohou mít i různé slevy při nákupech.

Podle předáků projekt vznikl proto, aby pomohl členům odborů v době vládních škrtů a ekonomické krize.

Vedení centrály ale připustilo, že program s výhodami může přilákat také nové zájemce o členství v odborech. Těm totiž postupně ubývá členů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...