V pondělí úředníci z tiskové a informační služby ministerstva zpřístupnili e-mailovou komunikaci s redakcí LN mediálnímu zástupci zbrojovky Steyr v Česku Janu Piskáčkovi. Toho redakce oslovila, aby potvrdil, že transportéry Pandur od zbrojovky Steyr neprošly armádními kontrolními testy. Piskáček pak chtěl po ministerstvu vědět, na co se ho redaktoři deníku ptali a jaká bude odpověď úřadu. A také se to dozvěděl.
Piskáček to dokonce přiznal v e-mailu, který poslal do redakce LN. „Na základě našeho telefonátu jsem ještě požádal MO o zaslání oficiálního stanoviska k vašemu dotazu. Obdržel jsem jej. Vzhledem k použité formulaci zaslaného vašeho dotazu směrem k MO, který jste zřejmě zpracovávali na základě neoficiálních informací, mám vážné pochybnosti o tom, jakým způsobem může být váš článek zpracován,“ napsal Piskáček LN.
Ministerstvo v tom, že zpřístupnilo e-mailovou komunikaci třetí osobě, navíc zástupci soukromé firmy, s níž má podepsanou mnohamiliardovou zakázku, žádný problém nevidí. „Otázky novináře jsou zcela veřejný materiál, který sdílím jak se svými kolegy na ministerstvu, tak i mimo něj, pokud se jich daná věc týká,“ uvedl mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Tomu přijde naopak nestandardní, aby měl novinář snahu své dotazy utajovat. „Takhle si transparentní jednání nepředstavuji,“ prohlásil Čírtek.
Předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek nicméně považuje postup ministerstva za nepřípustný. „Skutečnost, že zástupce státního sektoru, v tomto případě ministerstva obrany, informuje soukromou firmu dodavatele o korespondenci, kterou vede s nezávislým novinářem, je přinejmenším velmi neobvyklá,“ tvrdí Jelínek. Podle něho může jít o společnou snahu ministerstva a dodavatele zkomplikovat získání informací pro veřejnost. „Podobné způsoby nelze schvalovat,“ dodal Jelínek.