Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo průmyslu loni neoprávněně platilo mzdy z evropských dotací

Evropské dotace – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské dotace – ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

PRAHA O půlnoci odešla z ministerstva průmyslu a obchodu depeše 456 příjemcům dotací. Po jejím přečtení se mnoha z nich udělá mdlo. Hloubkový audit toho, jak se v roce 2017 přiklepávala podpora na informační a komunikační technologie, odhalil, že se proplácely náklady, u nichž to evropská pravidla zapovídají. A co bylo uhrazeno neprávem, musí dotčení podnikatelé vrátit.

Pracovníci, kteří už v podniku dříve působili, mohou být z dotací odměňováni jen tehdy, když na jejich původní místo přijde někdo nový. To se nedělo, některé střední podniky vykázaly tři nová místa, ale k proplacení jich určily o dost víc.

Problém neoprávněného čerpání se týká 456 projektů z celkem 475 schválených, úhrnem za 3 miliardy. Protože 19 žadatelů odstoupilo, znamená to, že v pořádku neměl čerpání vůbec nikdo. Vyplaceno zatím bylo 694 milionů, drtivá většina jsou právě mzdové náklady. „Po zhruba sto dnech v čele resortu mě nepřestává překvapovat, co se tu před mým nástupem dělo. Bohužel nejde o pozitivní překvapení,“ řekl LN ministr Tomáš Hüner.

Průšvih jménem dotace.

Průšvih jménem dotace.

Problematické nastavení pravidel pro čerpání ve dvou výzvách na ICT spadá ještě do dob Hünerova předchůdce, exministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), a především bývalého náměstka pro EU fondy Tomáše Novotného.

Za Mládka šlo o obzvláště ceněného pracovníka – v roce 2015 dostal zcela mimořádnou výkonnostní odměnu 1,3 milionu za to, že se ministerstvu průmyslu podařilo vyčerpat celou přidělenou alokaci v rámci minulé dotační sedmiletky. Příklad s ICT výzvami z nové sedmiletky, jejíž pravidla nastavoval právě exnáměstek Novotný, však naznačuje, že rychlost čerpání měla přednost před vším, včetně dodržování závazných evropských podmínek.

Jakmile ministerstvo průmyslu pod již novým vedením na základě auditu přišlo na problém, zastavilo zpracování žádostí, dokud se problém nevyřeší. Resort se obrátil na antimonopolní úřad a Evropskou komisi, aby se ujistil, že chápe dotační pravidlo správně – neboli že za každé pracovní místo, jež je z evropských peněz podpořeno, musí v dané provozovně jedno nové vzniknout. Od obou institucí dostalo ministerstvo ujištění, že jedině tak je to v pořádku.

Devět ze 456 podpořených projektů už je hotových, což znamená, že jejich příjemcům již odešla poslední „splátka“ dotace předfinancovaná z českého rozpočtu. U nich je nesrovnalost v rámci neoprávněně nákladovaných mezd ve výši přesahující třicet milionů. Ostatním příjemcům mají platby ještě odcházet.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...