Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zdravotnictví reguluje předepisování léku Plaquenil, který může pomoci v boji s koronavirem

Lékárna na pražském Náměstí Bratří Synků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna na pražském Náměstí Bratří Synků | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví přijalo mimořádné opatření, které reguluje předepisování léčivého přípravku Plaquenil s cílem zajistit jeho dostatek pro pacienty nakažené koronavirem. Už v neděli odpoledne o tom mluvil v České televizi šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Nyní ministerstvo informaci v tiskové zprávě potvrdilo a uvedlo název medikamentu.

„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Opatření nabývá účinnosti dnem 22. března 2020 v 18:00 hodin.

Opatření ministerstva zdravotnictví zakazuje předepisovat Plaquenil všem lékařům s výjimkou lékařů se specializovanou způsobilostí v oborech alergologie a klinická imunologie a dalších. Prymula už odpoledne uvedl, že zmíněný lék zkracuje dobu vylučování viru.

Lékařům v těchto oborech nařízení navíc zakazuje předepisovat Plaquenil v jiných terapeutických indikacích, než jaké jsou uvedeny v platném souhrnu údajů o přípravku, na dobu léčby delší než 2 měsíce, více než 2 balení. Zákaz se vztahuje také na veterinární lékaře.

Ministerstvo navíc nařídilo všem lékárnám nevydávat Plaquenil, pokud není na lékařském předpisu uvedena odbornost předepisujícího lékaře, pokud není uvedena hlavní diagnóza vážící se k předepisovanému léčivému přípravku, pokud neodpovídá odbornost předepisujícího lékaře odbornosti uvedené v preskripčním omezení přípravku a pokud je předepsán v jiné terapeutické indikaci, než jaká je uvedena v platném souhrnu údajů o přípravku.

Už dříve se pražské Všeobecné fakultní nemocnici podařilo pro pacienta ve vážném stavu od americké firmy Gilead získat povolení použít experimentální lék remdesivir, ale zatím z USA nedorazil. Česko podle Prymuly požádá, aby firma povolila mít v tuzemsku nějakou zásobu, čímž by odpadlo čekání na transport.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...