Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
7. dubna 2014 8:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo rozdávalo dotace a nekontrolovalo je, zjistil NKÚ

Ministerstvo práce a sociálních věcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo práce a sociálních věcí | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) řádně neprovádělo kontroly u příjemců dotací na sociální služby, od roku 2011 do loňska prověřilo pouze tři z nich, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Upozornil také, že ministerstvo dosud nevypracovalo národní plán rozvoje sociálních služeb, ačkoli mu to předepisuje zákon. Vyplývá to z kontroly, o jejíž výsledcích informoval ředitel odboru komunikace NKÚ Jaroslav Broža. Vyjádření ministerstva zjišťuje.

"Zákon o sociálních službách ukládá MPSV povinnost zpracovávat střednědobý národní plán rozvoje sociálních služeb. MPSV ani za sedm let od nabytí účinnosti tohoto zákona národní plán nevypracovalo," uvedl NKÚ. Pravidla a podmínky dotačního řízení tak byly upraveny pouze interním řídicím dokumentem MPSV. Ministerstvo podle NKÚ také při rozhodování o dotacích a při jejich sledování nepracuje s informacemi o skutečných nákladech a zdrojích financování podporované sociální služby.

PSALI JSME

Kontroloři u MPSV prověřili dotace na sociální služby za více než 518 milionů korun, z toho přes 130 milionů zkontrolovali také u příjemců peněz. Z nich dvě třetiny porušily povinnosti stanovené ministerstvem v rozhodnutích o poskytnutí dotace. NKÚ odhalil pochybení u deseti z 15 kontrolovaných příjemců.

NKÚ poukázal na to, že brněnské občanské sdružení ROZKOŠ bez RIZIKA zaplatilo z dotace téměř 330 tisíc korun za náklady, které jsou pro financování z příslušného dotačního programu neuznatelné. Kontroloři to oznámili správci daně. U některých příjemců dotací NKÚ v několika případech zjistil, že ministerstvu neoznámili změny v čerpání dotace.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!