OLOMOUC Ministerstvo školství se nebude vměšovat do sporu o jmenování děkana Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Případ se tak vrací ke svému začátku. Fakulta nemá svého právoplatného nejvyššího představitele.
Rektor univerzity Lubomír Dvořák odmítl v srpnu jmenovat děkanem Iva Benedu, kterého zvolil akademický senát. V něm podle všeho pro sebe hlasoval i sám Beneda. Ten se po rektorově rozhodnutí obrátil na soud, který ale jeho žalobu odmítl s tím, že se jedná o záležitost správního řízení a věcí se má zabývat ministerstvo školství.
Vrchní ředitel kabinetu ministra Petr Roupec ale řekl, že jmenování děkana nelze řešit ve správním řízení a že je nutné postupovat v souladu s vysokoškolským zákonem. Zúčastněné strany se shodují v tom, že se jedná o složitý právní problém, který v tuzemsku nemá obdoby. „O názoru krajského soudu víme. Náš názor je ale takový, že jde o výhradní pravomoc vysokých škol,“ uvedl zastupující náměstek ministra školství Václav Vinš.
Podle Benedy se ministerstvo v rozhodnutí, jež obdržel, otázkou související s usnesením krajského soudu vůbec nezabývalo. „V případě potřeby jsem ochoten podat opravný prostředek i proti rozhodnutí ministerstva,“ řekl Beneda. Ten se nadále domnívá, že byl právoplatně zvolen a rektor ho měl jmenovat.
Podle kancléře Univerzity Palackého Rostislava Hladkého ministerstvo v podstatě potvrdilo, že jmenování děkana na návrh akademického senátu fakulty není povinností rektora, ale jeho pravomocí. Rektor tedy není povinen automaticky vyhovět každému návrhu akademického senátu fakulty na jmenování děkana fakulty.
Spor prodloužil další rozhodování o nové hlavě fakulty: Rektor Lubomír Dvořák nejprve požádal akademický senát o novou volbu děkana, posléze ho však před volbou 21. listopadu prosil, aby hlasování odložil. Tehdy se o funkci ucházeli vedoucí katedry politologie Vlastimil Fiala, vedoucí katedry evropského práva Naděžda Šišková, advokát Lukáš Michna, Petr Langer, působící na ostravském krajském soudu, a pedagožka Milana Hrušáková. Podle Hladkého nyní nic nebrání tomu, aby se na právnické fakultě volby uskutečnily. Předseda akademického senátu fakulty Jaroslav Sovinský uvedl, že členové senátu zřejmě budou příští týden o problému neformálně jednat. Zda a na kdy ale bude svoláno oficiální jednání, nedokázal odhadnout. „Osobně se domnívám, že ministerstvo by mělo respektovat rozhodnutí krajského soudu, že se jedná o otázku správního řízení,“ uvedl Sovinský.
Naopak Michal Bartoň, kterého rektor pověřil dočasným řízením fakulty, s výrokem soudu polemizuje. „Spor o osobu děkana Právnické fakulty Univerzity Palackého se přenáší do obecnější a daleko závažnější roviny, která se již netýká pouze Univerzity Palackého, nýbrž všech univerzit v ČR. Tedy do sporu o míru samosprávy vysokého školství a možného zásahu státu (ministerstva školství) do této autonomie,“ uvádí Bartoň ve vyjádření vedení fakulty na univerzitních webových stránkách.
To ministerstvo nevylučuje. „Je to velmi zapeklitý právnický problém, v tuzemsku první svého druhu,“ domnívá se Roupec.
Rektor UP pověřil Michala Bartoně dočasným výkonem pravomocí děkana fakulty nejprve do konce listopadu. Nyní lhůtu prodloužil do doby jmenování nového děkana, nejdéle však do 31. ledna příštího roku.
Dvořák své rozhodnutí nejmenovat Benedu děkanem zdůvodnil mimo jiné tím, že považuje za nedostatečné jeho dosavadní zkušenosti a nelíbí se mu ani způsob volby, do níž se kandidát jako člen akademického senátu přímo zapojil. Zvolen byl rozdílem jediného hlasu.
Benedovi je teprve 31 let, což bývá terčem kritiky. Jeho předchůdce na právnické fakultě Michal Malacka, který už potřetí kandidovat nemohl, byl přitom při svém zvolení v osmadvaceti letech jedním z nejmladších děkanů vysokoškolských fakult na světě. Olomoucká fakulta bývá mezi čtyřmi tuzemskými fakultami uváděna na poslední místě, stále například usiluje o akreditaci pro doktorské studijní programy. Nový děkan by ji měl dostat na roveň brněnské, pražské a plzeňské.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava