Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Testování žáků po návratu do škol? Případná nová strategie by záležela na názoru epidemiologů

Ministr školství Robert Plaga. foto: MAFRA

Praha - Ministerstvo školství předpokládá, že k testování žáků na covid-19 po návratu výuky do škol využije svůj návrh z února, podle kterého se jako první měli začít testovat středoškoláci a deváťáci. Případná nová strategie by podle úřadu záležela na názoru epidemiologů.
  9:03

 Testy, které jsou vhodné, by mělo v úterý určit ministerstvo zdravotnictví. Nákup by měla obratem obstarat Správa státních hmotných rezerv (SSHR). ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Na odpověď ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra ČTK čeká.

Vláda v únoru začala připravovat testování pro návrat posledních ročníků středních a základních škol a obnovení praktické výuky ve středních školách. Otevřené tehdy byly první a druhé třídy základních škol, speciální a mateřské školy. O testování dětí v nich se ale nehovořilo, i když i mezi nimi podle statistiků od ledna přibývalo nakažených. Kvůli zhoršení epidemie se nakonec testování ve školách neuskutečnilo a na výuku na dálku naopak přešly od 1. března i nejmenší děti.

Děti se zatím do lavic nevrací, do Česka i tak dorazil druhý milion testů určených pro školy

„Stále předpokládáme, že využijeme stávající strategii. Případná nová strategie by závisela na aktuální epidemiologické situaci při znovuotevření škol a názoru či doporučení epidemiologů,“ řekla Lednová. Epidemiologové by podle ní měli rozhodnout například i o tom, zda se budou testovat již očkovaní učitelé. Na dotaz, jak by mohlo testování ve školách fungovat a jak starých dětí by se mělo týkat, dodala, že to v tuto chvíli nelze předjímat.

Vláda pro testování žáků v únoru vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se pro testování odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy. Někteří odborníci ale poukazují, že nejsou spolehlivé. Ministerstvo vnitra objednalo 3,6 milionu testů. První zásilka dorazila do Česka 27. února. Hasiči je převezli do skladu ve Svojšicích, s jejich distribucí se počítalo, až bude aktuální návrat dětí do škol. Část těchto testů má být nyní použita ve státní správě.

Ústní maturita z češtiny a cizího jazyka bude dobrovolná. Přijímačky na střední školy se posunou

Ministerstvo školství podle Lednové požádalo minulý týden ministerstvo zdravotnictví o specifikaci testů vhodných pro další nákup, a to i s ohledem na dostupnost testů na českém trhu. Zásoby pro veřejný sektor a školy má podle vlády udělat Správa státních hmotných rezerv, má shromáždit 7,65 milionu testovacích sad. Ministerstvo zdravotnictví by podle Lednové mělo upřesnit specifikaci možných testů v úterý.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) minulý týden uvedl, že zatím neví, jak a kdy se děti do škol vrátí. Vyšší prioritu by ale podle něj nově mohlo mít víc ročníků prvního stupně, ne pouze první a druhé třídy. Opozice poukazuje na to, že pro návrat dětí do lavic chybí jasná strategie. Například podle Pirátů by se měla s předstihem připravit pilotáž testování dětí, mělo by se zajistit dost funkčních testů umožňujících samoodběr i u malých dětí a navýšit personál laboratoří, kde se vyhodnocují PCR testy.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat