Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo spravedlnosti reaguje na útoky, připojilo se k HateFree zóně

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán lepí na dveře HateFree znak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Pelikán lepí na dveře HateFree znak. | foto: Reprofoto

PRAHA Do sítě HateFree Zone se ve čtvrtek připojilo i Ministerstvo spravedlnosti. „Veřejné instituce jsou 'hate free' vlastně automaticky, přímo z ústavy,“ uvedl na facebookových stránkách kampaně ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

O připojení do sítě rozhodl ministr Robert Pelikán (ANO) před několika dny. Na vstupních dveřích úřadu, který sídlí ve Vyšehradské ulici v Praze 2, je od pátku růžová nálepka signalizující, že ministerstvo je tzv. hate free zónou. Takto označené prostory chtějí dát návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusejí bát nenávistných útoků ze strany zaměstnanců i ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

„V situaci, kdy řada provozoven, které se do tohoto projektu zapojily, je terčem útoků dokonce již ne jen verbálních, jsme považovali za potřebné to připomenout. Je mi líto lidí, které stravuje nenávist, škodí tím nejen všem ostatním, ale nejvíce sami sobě. Musí vědět, že jsou v tom sami: naše společnost taková není a být nesmí,” napsal o zapojení se do HateFree sítě ministr spravedlnosti.

Podniky a instituce, které mají na dveřích růžovou nálepku HateFree, jsou místa, kde se návštěvníci nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů. Do kampaně se zapojují nejčastěji kavárny a restaurace, na začátku května se přidal i pražský magistrát.

O konkrétní podpoře kampaně bude ministr jednat s vedením iniciativy. Spolupracovat by chtěl v oblasti osvěty, která by se týkala témat legislativy a nenávisti. Hate Free Culture je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování, který funguje tři roky.

Cílem kampaně je reagovat na nenávistné projevy na internetu nebo v běžném životě. Několik kaváren, obchodů a dalších míst, které propagují heslo hate free, nedávno napadli sprejeři a pomalovali je hesly a nacistickými symboly. Policisté pátrají po vinících, podezírají je z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti a z projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení hrozí pachatelům až tři roky vězení.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!