Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
6. května 2016 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo spravedlnosti reaguje na útoky, připojilo se k HateFree zóně

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán lepí na dveře HateFree znak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Pelikán lepí na dveře HateFree znak. | foto: Reprofoto

PRAHA Do sítě HateFree Zone se ve čtvrtek připojilo i Ministerstvo spravedlnosti. „Veřejné instituce jsou 'hate free' vlastně automaticky, přímo z ústavy,“ uvedl na facebookových stránkách kampaně ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

O připojení do sítě rozhodl ministr Robert Pelikán (ANO) před několika dny. Na vstupních dveřích úřadu, který sídlí ve Vyšehradské ulici v Praze 2, je od pátku růžová nálepka signalizující, že ministerstvo je tzv. hate free zónou. Takto označené prostory chtějí dát návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusejí bát nenávistných útoků ze strany zaměstnanců i ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

„V situaci, kdy řada provozoven, které se do tohoto projektu zapojily, je terčem útoků dokonce již ne jen verbálních, jsme považovali za potřebné to připomenout. Je mi líto lidí, které stravuje nenávist, škodí tím nejen všem ostatním, ale nejvíce sami sobě. Musí vědět, že jsou v tom sami: naše společnost taková není a být nesmí,” napsal o zapojení se do HateFree sítě ministr spravedlnosti.

Podniky a instituce, které mají na dveřích růžovou nálepku HateFree, jsou místa, kde se návštěvníci nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů. Do kampaně se zapojují nejčastěji kavárny a restaurace, na začátku května se přidal i pražský magistrát.

O konkrétní podpoře kampaně bude ministr jednat s vedením iniciativy. Spolupracovat by chtěl v oblasti osvěty, která by se týkala témat legislativy a nenávisti. Hate Free Culture je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování, který funguje tři roky.

Cílem kampaně je reagovat na nenávistné projevy na internetu nebo v běžném životě. Několik kaváren, obchodů a dalších míst, které propagují heslo hate free, nedávno napadli sprejeři a pomalovali je hesly a nacistickými symboly. Policisté pátrají po vinících, podezírají je z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti a z projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení hrozí pachatelům až tři roky vězení.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...