Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo tvoří dokonalého učitele

Česko

  21:40
PRAHA - Ministerstvo školství připravilo takzvané Standardy učitele. Ty by měly jasně určovat, jak má vypadat „ideální“ učitel. Pedagogové si od nich slibují lepší prestiž učitelského povolání.

Návrh Věcí veřejných na náborový příspěvek 180 tisíc korun pro nové učitele nezískal podporu koaličních partnerů. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Už za rok by se první studenti pedagogických fakult mohli učit tak, aby se z nich stali „ideální a dokonalí“ učitelé. Právě rok je podle ministerstva školství optimální doba, kdy by mohly začít platit takzvané Standardy učitele.

Ty by měly pedagogickým fakultám jasně určovat, co vše by měl znát jejich absolvent. Naprostou samozřejmostí by tak například bylo, že každý nový učitel se orientuje v multikulturní výchově, zná problematiku šikany a dokáže ji řešit, má citlivý přístup k různým skupinám a prosazuje rovné příležitosti.

„Standardy by měly sloužit jak fakultám, tak i učitelům a ředitelům v praxi,“ upřesnil náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger.
Ministerstvo školství má nyní k dispozici první verzi standardů. Nad tou budou veřejnost i pedagogové diskutovat. Díky připomínkám by tak za půl roku mohla vzniknout jejich oficiální verze. Ta by se pak měla stát pravidlem zakořeněným v zákoně. „Z počátku to bude jen jakýmsi vodítkem pro školy i učitele. Postupně by se z toho stalo naprosto závazné pravidlo, které by bylo v zákoně,“ dodal náměstek.

Školy by tak naprosto jasně měly vědět, jak má vypadat student, který pedagogickou fakultu opouští a naopak ředitelé škol by podle těchto pravidel mohli učitele, splňující podmínky, lépe finančně ohodnocovat. Dokument by měl sloužit i pro další vzdělávání učitelů – aby měli jasno, jaké jsou státní priority v jejich dalším dovzdělávání.

V současné době jsou právě pedagogické fakulty často kritizovány za to, že noví učitelé nemají povědomí a vzdělání v sociálně-patologické oblasti. Pokud chtějí něco vědět například o problémech šikany či rovných příležitostí, mohou navštěvovat pouze pár volitelných seminářů.

„Standardy, na kterých pracuje již téměř každá země západní Evropy, by mohly vést ke zlepšení prestiže učitelského povolání,“ myslí si Hana Lukášová, vedoucí katedry pedagogiky na Ostravské univerzitě, která se podílela na první verzi pravidel.

Přestože na standardech již nyní pracovali převážně učitelé, je podle autorů nutné, aby nad nimi diskuse proběhla. „Není dobře, aby si učitelé mysleli, že jim ze shora někdo něco nařizuje, pak by to nechtěli ani plnit. Musí si jasně uvědomit, že učitelské standardy si tvoří sami učitelé,“ dodal hlavní autor standardů Karel Rýdl.
Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat