Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo: Uděláme vše pro to, aby se Berka jako soudce nevrátil

Česko

  20:31
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Soud na základě prezidentské amnestie zastavil stíhání soudce Jiřího Berky v kauze zmanipulovaných konkurzů. Berka by měl navíc dostat pět milionů korun jako ušlou mzdu. Státní zastupitelství proti zastavení stíhání ale už podalo stížnost, sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Soudce Jiří Berka foto: Lidové noviny

Omilostnění v plném rozsahu se týká tří obžalovaných z této kauzy. Potvrdil to předseda senátu táborského soudu Zdeněk Kučera. "Trestná činnost obžalovaného Berky podléhá celá amnestii. U dalšího obžalovaného Větrovce jsme rozhodli o částečné amnestii," řekl Kučera po poledni. Státní zastupitelství  se zastavením stíhání ale nesouhlasí a podalo stížnost.

Prezident Václav Klaus souvislost případu soudce Berky s promýšlením jím udělené amnestie odmítl. "Nenapadlo mě žádné konkrétní jméno při vymýšlení a podrobném prodiskutování podmínek amnestie," řekl Klaus novinářům v Praze. Současně zdůraznil, že by ho tedy nenapadlo v tomto případě ani řešit Berkův případ.

ČTĚTE DÁLE

Kučera dodal, že v kauze senát projednal i další obžalované. Podle Kučery se amnestie v celém rozsahu týká rovněž Daniela Thonata a Lubora Kindla. Podmínky pro částečné omilostnění prý kromě Vladislava Větrovce splňuje také Marta Čiháková. "U dalších dvou nelze vyloučit, že na ně ještě amnestie v určité míře bude dopadat. Ale o tom bude teprve rozhodnuto," řekl Kučera.

Podle něj byl Berka stíhán za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. "První sdělení obvinění spadá do období před 1. lednem 2005, a protože se to vztahuje k celému skutku, tak jsme rozhodli, že trestná činnost podléhá amnestii prezidenta," řekl Kučera. Dodal, že Berkův případ odpovídá požadavkům článku II amnestie.

Případ nepovažujeme za uzavřený

Proti zastavení stíhání soudce Berka podal stížnost státní zástupce, sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Dodala, že ministerstvo nepovažuje případ za uzavřený a hodlá využít všechny své kompetence k tomu, aby se Berka nemohl vrátit na post soudce. "Budou-li zachovány účinky trestních stíhání, které nepodléhají amnestii, pak ministr spravedlnosti neprodleně a opětovně zprostí soudce Jiřího Berku výkonu funkce soudce," uvedla mluvčí.

Zastavení Berkova trestního stíhání kvůli prezidentské amnestii kritizovala opoziční ČSSD. Její místopředseda Lubomír Zaorálek označil na tiskové konferenci případné vrácení ušlé mzdy Berkovi a jeho návrat do taláru za naprosto nemorální a vyzval vládu a ministra spravedlnosti, aby se situací okamžitě začali zabývat.

Může si organizovaný zločin dělat, co se mu zlíbí?

Zastavení Berkova stíhání podle Zaorálka posiluje podezření, že organizovaný zločin si je schopen zajistit beztrestnost a proniknout do nejvyšších pater státu. Připomněl informace médií, podle nichž byl Berkův spoluobžalovaný Větrovec spojen s prostředím prezidenta Václava Klause, konkrétně s jeho právními poradci Zdeňkem Sovákem, Milanem Kindlem a Karlem Muzikářem. Amnestie tak prý má charakter předem připravené konspirace.

Kauza podezřelých konkurzů se táhne od roku 2003. Dokumenty pro řízení obsahují 20 000 stran spisu a 170 000 stran přílohových spisů. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž bylo obžalováno 12 lidí.

Devět jich Krajský soud v Táboře v roce 2010 nepravomocně odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby.

Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec. Kauzu loni vrátil olomoucký vrchní soud, k němuž se odvolalo sedm z devíti obžalovaných, k novému projednávání do Tábora. Krajský soud měl podle vrchního lépe odůvodnit rozsudek.

Táborský senát zatím rozhodl jen o Berkovi s Větrovcem. O tom, zda se amnestie dotkne i dalších obžalovaných v této kauze, soud teprve oznámí.

Berka a jeho společníci způsobili škody za víc než 450 milionů

  • Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby konkurzní gang způsobil škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se podle obžaloby pachatelé z firem pokusili odčerpat.
  • Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž by měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.
  • Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!