Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chalupovo ministerstvo utrácelo ve velkém, kupovalo fotorámečky 15 tisíc za kus

Ministerstvo životního prostředí si za éry Tomáše Chalupy nakoupilo drahé fotorámečky, které nyní leží ve skladu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo životního prostředí si za éry Tomáše Chalupy nakoupilo drahé fotorámečky, které nyní leží ve skladu. | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA Náklady ministerstva životního prostředí na konzultační, poradenské a právní služby vzrostly podle Nejvyššího kontrolního úřadu za dva roky více než dvojnásobně. V roce 2010 ministerstvo za tyto služby zaplatilo 23,3 milionu korun, o rok později 34,8 milionu a v roce 2012 zhruba 48 milionů korun.

Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková. V letech 2011 a 2012 ministerstvo, kdy úřad vedl Tomáš Chalupa (ODS), podle kontrolorů například zaplatilo dvěma externím poradcům 848 000 korun za mediální služby. "A to přesto, že ke konci roku 2012 disponovaly odbor kabinetu ministra a odbor tiskový a marketingu celkem dvaceti pěti zaměstnanci," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Potvrdilo se tím i loňské zjištění serveru Lidovky.cz, že Chalupův ministerstvo měl nejdražší poradce (Více čtěte ZDE).  

Fotorámečky ministerstvo nevyužívá

MŽP v roce 2012 nakoupilo 73 kusů fotorámečků v celkové částce 113 434 Kč, z toho bylo 35 kusů rámečků velikosti pohlednice (100x150 mm) a 25 kusů rámečků velikosti A4 (210x297 mm). Cena za jeden rámeček se pohybovala v rozmezí od 592 Kč do 14 760 Kč. MŽP pořízený majetek téměř nevyužívalo, v době kontroly NKÚ sloužilo svému účelu jen 6 ze 73 rámečků, 64 rámečků bylo uloženo ve skladu a 3 rámečky nebyly dohledány.

V roce 2011 zase MŽP zaplatilo 240 000 korun za právní služby externí společnosti, jejíž hodinové sazby se pohybovaly od 5878 korun do 12 747 korun. Ministerstvo přitom kontrolorům nepředložilo žádné dokumenty, které by dokládaly splnění objednávky.

Během dvou let ukončilo ministerstvo spolupráci se 427 zaměstnanci

NKÚ také zjistil, že ministerstvo mezi roky 2010 až 2012 ukončilo pracovní poměr s 427 zaměstnanci a za odstupné vyplatilo celkem 18,4 milionu korun. Ve stejném období přitom 318 zaměstnanců přijalo.

"V těchto letech zároveň výrazně vzrostl počet dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Za zmíněné tři roky jich ministerstvo uzavřelo celkem 346 a vyplatilo za ně odměny ve výši téměř 18 milionů korun," uvedl úřad. Náklady na odměny za takzvanou práci na dohodu podle něj meziročně markantně rostly, například mezi roky 2011 a 2012 o 90 procent. V některých případech šlo přitom podle NKÚ o běžnou administrativní práci, kterou mohlo ministerstvo zabezpečit vlastními zaměstnanci.

Kontroloři také zjistili, že ministerstvo nakoupilo například 73 fotorámečků za 113 000 korun. Jejich cena se pohybovala od 592 korun do 14 760 korun za kus. V době kontroly přitom sloužilo svému účelu jen šest z nich, 64 rámečků bylo ve skladě a tři se zaměstnancům ministerstva nepodařilo dohledat.

ČTĚTE TAKÉ:

NKÚ zkontroloval i náklady na společenské akce organizované ministerstvem. Zjistil, že v roce 2010 například zaplatilo téměř dva miliony korun za vánoční besídky pro děti v Praze a Ostravě. "Ve smlouvách ani fakturách přitom není položkový rozpis toho, za co ministerstvo peníze vyplatilo, ani další relevantní údaje jako například počet účastníků besídek," píše v závěrečné zprávě NKÚ.

Nedostatky kontroloři našli i ve smlouvách o pronájmu nebytových prostor v sídle ministerstva nebo v účetnictví a inventarizaci. "Ve třech případech za celkem čtyři miliony korun kontroloři konstatovali, že došlo k porušení rozpočtové kázně. Oznámili je proto příslušnému finančnímu úřadu," dodal NKÚ.

Ministerstvo životního prostředí svou kreativitu předvedlo i nedávno, když si objednalo tisíc kusů spodního prádla. Na dámském měl být vyobrazen bobr, na pánském pták (více se dočtete ZDE).

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...