Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko pošle na Ukrajinu na 300 milionů. Připraveni na pomoc jsou policisté

Česko

  14:33aktualizováno  15:47
Ministerstvo vnitra rozhodlo uvolnit přes 300 milionů korun lidem na Ukrajině. Po jednání krizového štábu resortu to uvedl ministr Vít Rakušan. Česko je podle něj připravené také v případě žádosti ze Slovenska vyslat policisty na hranici s Ukrajinou. Hasičský záchranný sbor je pak připraven pomoci s distribucí humanitární pomoci.

Dalších 1,2 miliardy eur by mohla uvolnit Evropská komise, uvedl Rakušan. „Jsme rád, že názor je jednotný. Pomáhat se musí, a to rychle,“ dodal.

Ministerstvo spustilo infolinku i web, který občanům Ukrajiny poskytuje informace v jejich rodném jazyce. Resort také publikoval výzvu, aby lidé zasílali nabídky na pomoc obyvatelům Ukrajiny, ideálně ubytování. Těch podle Rakušana přišlo již 104, nyní je resort prověřuje.

„Pokud má někdo na Ukrajině své rodinné příslušníky, mohou přijít do České republiky v rámci pouze na svůj cestovní pas,“ dodal Rakušan s tím, že další náležitosti se vyřeší až v Česku.

V pátek Rakušan přijde na vládu s návrhem na přechod do takzvaného oranžového stupně, který umožní další pomoc. „Budou zajištěny kontaktní body,“ uvedl s tím, že tyto body budou pomáhat zajistit ubytování či zdravotní péči. „Přesné údaje oznámíme, až bude oranžový stupeň zítra na vládě,“ doplnil.

Veřejnost požádal, aby lidé odložili neakutní návštěvy úřadů spadajících pod resort. Ten totiž bude zahlcen agendou související s pomocí občanům Ukrajiny. Také apeloval, aby lidé čerpali informace z oficiálních zdrojů a nepodléhali dezinformacím.

Útok na mír v Evropě

Rakušan se k situaci vyjádřil již dříve odpoledne po jednání Bezpečnostní rady státu. Uvedl, že Ukrajinci žijící v Česku mohou počítat s případným prodloužením povolení k pobytu. Bát kontrol se podle něj nemusí.

Doplnil také, že Česká republika má připraveny plány na přijetí vysokých tisíců uprchlíků, upřesnit číslo nechtěl. Aktuálně zřejmě budou přicházet Ukrajinci, kteří už v Česku mají zázemí, řekl.

Invazi Rakušan odsoudil již ráno. „Vnímám to jednoznačně jako útok na mír v celé Evropě. Válka, která pro nás tady v Evropě byla s výjimkou balkánské krize od druhé světové války něčím, o čem jsme jenom četli, je prostě tady,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Doplnil, že jednoznačným agresorem je Rusko, ČR má podle něj povinnost reagovat v souladu s postupem Evropské unie a NATO, a to co nejvíce rázně.

„Česká republika v této chvíli musí Ukrajině pomoci,“ doplnil s tím, že země musí být připravena legalizovat pobyt Ukrajincům, kteří v Česku žijí na krátkodobý pobyt, i pomoci ostatním lidem.

Ruský prezident Vladimir Putin v noci na čtvrtek zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Zástupci Česka v čele s premiérem Petrem Fialou a prezidentem Milošem Zemanem jednání odsoudili a jsou připraveni podpořit tvrdé sankce proti Rusku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat