Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stát možná nebude muset informovat o krizových situacích. Resort vnitra už chystá novelu zákona

Ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. foto: ČTK

Praha - Ministerstvo vnitra připravilo novelu krizového zákona, na základě které by stát neposkytoval informace o přípravě a řešení krizových situací, pokud by to mohlo ohrozit bezpečnost státu nebo fungování záchranného systému.
  16:04

Podle důvodové zprávy zveřejněné na webu vlády dostávají orgány krizového řízení pravidelně dotazy na krizové plány, bezpečnostní rizika a způsoby ochrany objektů, které pak tazatel může použít nezákonně. Proti formulaci vnitra se však na serveru iROZHLAS.cz vyslovil spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

Ministerstvo financí nesouhlasí s rozšířením působnosti finančního arbitra. Návrhem se bude zabývat vláda

Ministerstvo připravilo změny spolu s návrhem ústavního zákona, který by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Tento krizový stav by pak mohla vyhlásit i vláda, která v současnosti takovou pravomoc nemá. 

Mírnější stav mohou vyhlašovat pouze kraje. Podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by však byl v budoucnu lepší celostátní reakcí na pandemii, sucho či kybernetické útoky než nynější nouzový stav. K revizi krizové a bezpečnostní legislativy přiměly vládu některé potíže při pandemii covidu-19 v letošním roce.

Krizový zákon upravuje podrobnosti stavu nebezpečí, a to především, která práva a svobody lze v době stavu nebezpečí omezit a které povinnosti lze uložit. Vymezuje také postavení Ústředního krizového štábu a „upřesňuje vztah krizového zákona k zákonu o svobodném přístupu k informacím“. Podle vnitra v současnosti nelze odmítnout žádosti o informace užívané při přípravě na krizové situace a jejich řešení s tím, že je žadatel použije v rozporu se zákonem nebo že jsou způsobilé ohrozit bezpečnostní zájmy státu.

Vláda má prvního nakaženého ministra. Toman se přitom ve středu setkal s prezidentem Zemanem

Stát podle ministerstva dostává dotazy na krizové plány i ochranu kritické infrastruktury. Často ale slouží k řešení soukromých zájmů tazatele - k žalobám či k závěrečným vysokoškolským pracím. 

„Žadatel o informace není ani povinen svou žádost ve větší míře odůvodnit,“ uvedlo vnitro. Nově by tak neměly být poskytovány informace, „jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit připravenost na krizové situace nebo účinnost krizových opatření, informace, jejichž zveřejnění by mohlo vést k ohrožení kritické infrastruktury, nebo informace označené jako zvláštní skutečnosti“.

Podle Kužílka je ale chystaná formulace příliš vágní. „Důvodem návrhu je nepochybně snaha příslušných pracovišť rozvázat si ruce a získat možnost rozhodovat o utajení libovolných informací s jakkoli volným vztahem ke krizovému řízení,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Kužílek uvedl, že úřady volných formulací budou zneužívat, přičemž by se stát měl snažit spíše o opak. „Současné zkušenosti ukazují, že v krizové situaci je nezbytné zajistit právo na informace bezodkladně, nikoli s mnohaměsíčním či mnohaletým zpožděním,“ sdělil serveru. V návrhu zákona se totiž rovněž zakotvuje oprávnění vlády v době krizového stavu stanovit nařízením prodloužení běhu lhůt.

Autor: