Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Reforma policie se blíží, Rakušan řeší i změnu v čele rozvědky

Ministr vnitra vít Rakušan promluvil na tiskové konferenci po mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu. (24. února 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ministr vnitra Vít Rakušan by měl do dvou týdnů informovat vládu a premiéra Petra Fialu o možných změnách v čele civilní rozvědky. Na začátku června by měl rovněž nový policejní prezident Martin Vondrášek představit reformu policejních útvarů. Rakušan už dříve oznámil zájem na vyčlenění samostatných útvarů pro řešení kyberkriminality a terorismu.
  15:33

Nahradit nynějšího ředitele civilní rozvědky Marka Šimandla, kterého do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenoval před čtyřmi lety tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček, má podle informací portálu Neovlivní.cz bývalý příslušník armádních speciálních sil Petr Mlejnek.

Ministr vnitra informaci odmítl komentovat a řekl, že nebude personální změny oznamovat v médiích, nejdříve je chce probrat s premiérem a sněmovním bezpečnostním výborem. „Já slíbil, že během 14 dnů budu informovat vládu a nejdříve premiéra,“ řekl v neděli v diskuzním pořadu České televize. Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády.

S ohledem na to odmítl předem „kádrovat“ jakékoliv potenciální kandidáty. Každý musí splnit ta nejpřísnější kritéria, doplnil. Nicméně uvedl, že Mlejnkovo jméno v diskusích ve zpravodajské komunitě objevuje. Podotkl současně, že Mlejnek byl nejen vojákem, ale i zpravodajcem, když dlouhou dobu a úspěšně působil ve Vojenském zpravodajství.

Česká republika má tři tajné služby. Vedle civilní rozvědky ÚZSI to jsou civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba (BIS) a armádní tajná služba Vojenské zpravodajství.

Nový policejní prezident chystá reformu sboru

Rakušan ve vysílání také informoval, že nový policejní prezident Martin Vondrášek brzy představí Sněmovně a veřejnosti reformu policejních útvarů. Vondrášek podle ministra slíbil reformní kroky představit poslancům do konce května, začátkem následujícího dalšího měsíce by je pak měl seznámit s detaily.

„Nechci přesně představovat organizační strukturu, ale mohu snad dopředu prozradit, že v rámci této reformy jsou výrazně posíleny boj s kyberkriminalitou a ochrana kyberprostoru,“ řekl Rakušan. Nová struktura by podle něj měla vzniknout ideálně ještě letos, nejzazším termínem je začátek roku 2023.

Dotažení reformy označil Rakušan za jednu z priorit policie už loni v prosinci po uvedení do úřadu. Zmínil, že jednou z verzí je vyčlenění samostatných útvarů pro řešení kyberkriminality a terorismu z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Vyčlenění samostatných útvarů podle něj povede k zpřehlednění struktury. Kromě názorů v policii chtěl nový šéf resortu zjistit nejprve i to, jak se k reformě staví vedení NCOZ.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...