13. června 2014 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vnitro spouští projekt Kobra. Fungovat bude již od neděle

Milan Chovanec v pátek spustil projekt Kobra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec v pátek spustil projekt Kobra. | foto: ČTK

PRAHA Již v neděli se v Česku spustí projekt s názvem Kobra, který má za cíl bojovat proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě. Ve speciální skupině bude až 100 lidí, kteří budou pracovat například se šifrovacími telefony. První výsledky práce chce ministr vnitra Milan Chovanec znát na konci letošního roku.

Český tým specialistů proti daňové kriminalitě vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje. "Česká Kobra" se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun. Ministr zdůraznil, že se i v minulosti proti daňové kriminalitě zasahovalo. Orgány policie, celní a finanční správy ale dříve pracovaly samostatně. "Myslíme si, že nebylo dostatečné prostředí pro to, abychom byli schopni efektivně zasahovat," doplnil Chovanec. Nový tým podle něj má jasnou strukturu, funkci a bude efektivnější.

ČTĚTE TAKÉ:

Na spolupráci uvnitř Kobry se budou podílet finanční správa, policie a celní správa. Dohoda o vzniku týmu zahrnuje třeba výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.

Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie, které šéfuje Martin Komárek. Pod něj bude spadat i speciální útvar. "Ze strategických důvodů nebude policie zveřejňovat, jak je tým členěn ani velitele jednotlivých úseků," podotkl k personálnímu obsazení Kobry Chovanec.

Protivník s neomezenými zdroji

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jsou v týmu speciálně vycvičení policisté. Jde třeba o právníky a ekonomy protikorupční policie. Členové týmu Kobra dostali zvláštní vybavení, třeba šifrovací telefony. Tyto prostředky umožní všem složkám vzájemně komunikovat, koordinovat a analyzovat práci. "Musíme si uvědomit, že bojujeme s protivníkem, který má téměř neomezené finanční zdroje," upozornil Chovanec.

Podle Tuhého Kobra funguje uvnitř každého resortu jako doposud a nepotřebuje tedy třeba vlastní sídlo. Vzájemná komunikace a prostředky, ale podle něj umožní lépe analyzovat jednotlivé případy a rychleji zasahovat. "Kobra už se plazí a tento tým je připraven vstoupit do konkrétních procesů," uvedl Tuhý.

Inspirace Slovenskem

Podle Chovance je pro lepší fungování Kobry potřebná další změna legislativy. Ministr například chce, aby byla trestná i příprava některých trestných činů. Jako příklad uvedl přípravu krácení daně ve velkém rozsahu. "Zatím to jedna z věcí, kde jsme shodu s panem kolegou (ministrem financí Andrejem) Babišem a jeho náměstky nenašli," doplnil Chovanec.

Zřízení Kobry dnes přivítal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého tím vláda plní slib zlepšení efektivity výběru daní, cel a zamezení zneužívání a obcházení daňových předpisů. "Zároveň věřím, že tým českých specialistů bude stejně úspěšný jako na Slovensku, kterým jsme se nechali inspirovat," uvedl Sobotka. Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč