Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kompenzace za ušlý výdělek. Ministerstvo vyplatilo roky stíhanému muži 6,5 milionu

Budova ministerstva spravedlnosti.

Budova ministerstva spravedlnosti. foto: Profimedia.cz

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo 6,5 milionu korun kompenzaci za ušlý příjem muži, který byl čtyři roky stíhán kvůli údajnému porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jeho stíhání bylo později zastaveno, kvůli obvinění ale nezískal pozici ve firmě, kde vyhrál výběrové řízení. Jde o nejvyšší částku, jakou kdy soudy v Česku za ušlý příjem způsobený trestním stíháním přiznaly. Za advokátní kancelář Polverini Strnad, která muže zastupovala, to sdělil Ondřej Micka.
  14:24

„Soudy přiznaly částku 6,5 milionu korun jako náhradu majetkové újmy českému občanovi, který byl stíhán za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Výplata částky proběhla v měsíci červnu letošního roku,“ sdělila mluvčí ministerstva Marcela Nevšímalová. „Jde o nejvyšší náhradu ušlého výdělku způsobeného trestním stíháním,“ doplnila.

Podle Micky bylo trestní stíhání muže zahájeno v době, kdy úspěšně absolvoval výběrové řízení na expertní pozici v jedné z velkých firem. Jednání o nástupu na novou pozici s ním ale firma ukončila kvůli obvinění. Po zastavení stíhání se proto muž domáhal ušlého zisku. „Poté, co byla jeho žaloba soudem prvního stupně dvakrát zamítnuta, podařilo se nám po podání druhého odvolání dosáhnout přiznání náhrady ušlého zisku ve výši přes 6,5 milionu korun – tedy nejvyšší částky, která byla dosud soudy z titulu náhrady škody přiznána,“ uvedl advokát Pavel Strnad.

„Přestože nyní uzavřený soudní spor představuje obrovský úspěch a nejvyšší částku, kterou soudy u těchto sporů přiznaly, situaci poškozeného to narovná pouze částečně,“ podotkl advokát. Dodal, že podobné případy mají zásadní dopad na osobní i pracovní život poškozených. „Po celou dobu byl dotyčný ve stresu a naprosto mu to tak zničilo nejlepší období života, kdy byl na vrcholu kariéry a měl nejvíce zkušeností,“ doplnil Strnad.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...