Diskuse k článku

Ministerstvo požádá Brusel o delší lhůtu na odpověď na audit o Babišovi

Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila třicetidenní lhůtu na vypracování odpovědi na návrh první auditní zprávy o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při čerpání peněz z evropských fondů. Informaci České televize potvrdil mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Dvořák 19.7.2019 17:59

A jestli to někoho zajímá, úprava střetu zájmů ve skutečnosti znamená, že je preventivně znemožňováno chování dle § 158 trestního zákona, je paušálně předjímána vina ve smyslu tohoto paragrafu. Jednání, kterému je preventivně předcházeno, jestliže by k němu skutečně došlo, by znamenalo naplnění skutkové podstaty § 158. Střet zájmů tím vlastně presumuje vinu a preventivně jí předchází zamezením vzniku podmínek tohoto trestného činu. Dá se říci, že se tento paragraf stává úpravou střetu zájmů nadbytečný. Ex post není co vyšetřovat, jelikož zákon o střetu zájmů vám účinně znemožnil dostat se do situace, ve které byste tento trestný čin mohli spáchat. Připomíná vám to film Minority Report? Jste "odsouzeni" ještě dříve, než jste vůbec něco mohli provést. Střet zájmů je preventivní zamezení jednání vykazující znaky trestného činu, a rovněž porušení práva na spravedlivý proces a presumpce neviny. Kreeeejzy!!!

J. Novák 19.7.2019 19:54

To není Minority Report, ale stejný postup, jaký použilo Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše na firmu FAU, které obstavili zajišťovacím příkazem majetek kvůli neoprávněnému podezření, že se >hodlá< dopustit daňového úniku. Odtamtud také pochází slavné Andrejovo "Naši na ně klekli". Teď halt okusí stejné medicíny...

O. Dvořák 19.7.2019 20:29

Rozdíl je v tom, že Evropská komise, pro "zastavení dotací" nepoužívá důvod podezření z nějakého protiprávního jednání, ale samu skutečnost, že Andrej Babiš vlastní nějaký podnik, což je samozřejmě zcela v souladu s právem. Evropská komise vytváří fikci protiprávního jednání v případě souběhu vlastnictví (zaručeného Listinou), a výkonu politické funkce (rovněž zaručeno Listinou). Je nezajímá nějaké konkrétní porušení práva, stačí jim, že Babiš je -ze zákona- podezřelý. Chápete ten rozdíl?

O. Dvořák 19.7.2019 20:41

Lépe řečeno, s právem by to mělo být v souladu, když je to vlastnictví tou Listinou zaručeno a chráněno. Jenže ani tak vlastně není, veřejný funkcionář smí vlastnit méně než 25% "svého" podniku, vyšší vlastnický podíl ji vyřazuje z možnosti ucházet se o veřejné zakázky. I když vlastnictví základní právo a výkon veřejné funkce (v případě volebního úspěchu) rovněž. Opakuji notorietu, pro pořádek, prezident v únoru 2017 podal k Ústavnímu soudu stížnost na toto ustanovení z důvodu rozporu s Listinou.

P. Balcar 20.7.2019 6:52

Na státní exekutivu, úředníky a zaměstnance jsou kladené různé požadavky. Nebýt ve střetu zájmů je jen jeden z nich. Babiš nemusí být státním zaměstnancem, může si vybrat. Podnikat nebo vládnout.

O. Dvořák 20.7.2019 10:10

Předseda vlády a členové vlády, jsou de facto volené funkce, a nemůžete nařizovat občanům koho chtějí a nechtějí v těchto funkcích mít. Veřejný zájem, kterým se argumentuje, jeho ochrana, je znovu protimluv, protože veřejný zájem je zjišťován právě volbami. Lidé si volí koho ve funkci chtějí, a zákony jim v tom nemohou bránit. Je to účelový zákon, který má diskriminovat v možnosti ucházet se v demokratické společnosti o správní funkci. Střet zájmů je volbami zhojen, je to přímý demokratický mandát, k výkonu této funkce. Střet zájmů je hodnocen přímo voliči a ti o něm rozhodují.

P. Balcar 20.7.2019 15:59

Podívejte se do volebního zákona. Je plný podmníek, které musí kandidát splňovat, aby se vůbec mohl o volenou funkci ucházet, vy protimluve.

O. Dvořák 20.7.2019 20:51

Smí mít tetování?

P. Balcar 20.7.2019 23:10

Hádejte. Vy můžete třikrát.

O. Dvořák 21.7.2019 0:30

Nesmí.

P. Balcar 21.7.2019 13:27

Máte ještě dva pokusy.

E. Noham 19.7.2019 20:51

olda kobliha od koní

bureš tě měl jako agenta dvorského,že?

O. Dvořák 19.7.2019 17:28

Listina základních práv zaručuje právo vlastnit, stejně tak právo účastnit se voleb (a případně se stát předsedou vlády). Jedno právo nemůže vylučovat druhé. Vlastnictví vždy znamená nějakou míru ovládání, vlastnictví bez ovládání je protimluv. Jestliže zakážete ovládání, zakazujete tím i vlastnění, a jste v rozporu s Listinou. Totéž platí o diskriminaci v právech (např. na žádání o dotace) na základě vlastnického práva, anebo politického práva. Účastnit se voleb a stát se členem vlády, je rovněž Listinou zaručené právo, které nelze omezovat. Jinými slovy, právo vlastnit a právo zastávat volenou funkci jsou obě práva, která musí být zachována, jsou to základní práva. A co s tím střetem zájmů? Ten řeší vox populi, jenž hodnotí zájmy volené osoby, a jejich případný střet se zájmy veřejnými, ve výsledku osoba uspěje či nikoliv. Otázka "nebezpečnosti střetu zájmů", je vyřešena volbami, jejich výsledkem, a stvrzena Ústavou předepsaným slibem člena vlády.

J. Novák 19.7.2019 19:58

Pevně doufám, že vám za to vaše kvílení Andrej dobře platí, protože kdybyste to dělal zadarmo, byl byste politováníhodný ubožák.

A. Novák 19.7.2019 23:28

Nejde o kvílení, ale o vysvětlení souvislostí kolem zákona o střetu zájmů. Srozumitelné i pro laiky, pokud nejsou zaslepení propagandou.

O. Dvořák 20.7.2019 3:10

Nemusíte se znepokojovat, principielní rozpory v právu byly dávno překonány sofistikovanými formami výkladu.

P. Balcar 20.7.2019 6:58

To není žádný principiální rozpor. Dle listiny máme právo být členy politických stran, etc. , ale zaměstnancům v silových složkách je členství ze zákona zakázáno. Prostě jsou kombinace, které zákon nepřipouští.

Každý má svobodnou volbu. Babiš přeci nechtěl být politikem, tak nemusí. Může si vybrat, ale on se dané podmínky pokusil očůrat. Nebylo to poprvé.

O. Dvořák 20.7.2019 10:12

Ústavní zákony mají přednost před zákony, a zákony musí být s Ústavními v souladu, což v tomto případě neplatí, a proto je podána Ústavní stížnost, která by měla vyústit ve zrušení té části zákona, která odporuje ústavním zákonům, v tomto případě Listině.

P. Balcar 20.7.2019 16:01

Mýlíte se a vaše dedukce stojí za starou bačkoru.

O. Dvořák 20.7.2019 10:19

Např.

Hierarchie právních předpisů

Právní řád České republiky je hierarchicky uspořádán. V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu. Platí, že předpis nižší právní síly musí být vždy v souladu s předpisem vyšší právní síly. Právní předpis může být zrušen nebo změněn zásadně pouze předpisem stejné nebo vyšší právní síly.

https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/zobraz_cast.pl?cast=12639

P. Balcar 20.7.2019 16:03

Podejte si ústavní stížnost ;-)

P. Bohuš 19.7.2019 13:28

V kauze promopro našeho současného debilbloku, se ztratilo 850 miliónů... a naše soudy a policie nekonala ... nezajímala se o to... Peníze nenávratně zmizly na soukromých účtech někde na Kajmanských ostrovech, tak dobře známých hlavně u ODS. Komu a co ukradl Babiš? Že dostal dotace na podnikání, tak jako všichni v jeho oboru???

V. Hlisnikovská 19.7.2019 13:34

Ne všichni přicházejí k dotacím podvodem.

P. Bohuš 19.7.2019 13:41

Jakým podvodem?...

Nebyl Kalousek náhodou ministr financi v době kdy Babiš čerpal peníze na Čapí hnízdo? Hejtmanem Středočeského kraje byl Bendl z ODS. Zajímalo by mne jak je možné, že ta zadost prošla? To jako Kalousek rozdával peníze bez kontroly a nebo to bylo proto, že Babiš nebyl ještě v politice a nikoho to tehdy ani nezajímalo?

V. Hlisnikovská 19.7.2019 13:52

Víte, v tomto Vám dám za pravdu. Ale je fakt, že tyto fígle využívali ,,podnikatelé ́ ́typu Babiše. Malý zemědělec, který maká s celou rodinou od rána do večera, o takových akcích ani neví a i kdyby věděl, nemá čas vymýšlet jak se k těmto penězům dostat.

J. Krajíček 19.7.2019 16:59

Myslíš tu podvodnou žádost, kterou podal jako malá firma? Tak to potom jo!!!!

A. Novák 19.7.2019 23:30

V čem byla ta žádost podvodná? Nebylo snad Čapí hnízdo de jure malá firma?

P. Balcar 20.7.2019 7:04

Malá firma? Jenom účelově podvodně narafičený a zastřený majetkový stav. De facto stále jednali v souladu s holdingem. Jestli je Babiš tak nevinný jak všude vykládá, proč těch 50 milionů vracel? Aby mohl hrát o nižší nášup. Stejně vrátil jen, co vylákal podvodem. Pokuta už by šla z peněz holdingu.

A. Novák 20.7.2019 11:21

Každé založení firmy je účelové. Proč by někdo zakládal firmu bez účelu?

P. Balcar 20.7.2019 16:02

Jenže tady bylo účelové jen zastření majetkové struktury, de facto Čapí hnízdo nepřestala jednat ve shodě s holdingem.


Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...