Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje do ciziny necestovat. Přeshraniční doprava je komplikovaná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA  Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje necestovat do zahraničí, přestože je ode dneška znovu povolené překročit hranice. Na svých internetových stránkách upozorňuje na to, že v jiných státech stále platí restrikce omezující pohyb cizinců, a že přeshraniční doprava zůstává komplikovaná. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) rádiu Frekvence 1 řekl, že komplikovaný je výjezd i do sousedních zemí.

„V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě,“ uvedla česká diplomacie.

„Situace v Evropě není taková, abychom přemýšleli, že bychom jeli někam na víkend. Do Polska, na Slovensko je to velmi omezené, v případě Rakouska je třeba mít test ne starší než tři dny,“ připomenul.

Policisté kontrolují 14. března 2020 řidiče na hranicích s Rakouskem v Mikulově...
Na česko-polském hraničním přechodu Náchod/Kudowa Slone se 16. března tvořila...

Lidem, kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, ministerstvo zahraničí doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat se do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Vláda ode dneška zrušila zákaz volného pohybu osob, spolu s ním skončil i zákaz cest do zahraničí. Obojí platilo od poloviny března. Lidé, kteří cestují do zahraničí, se ale budou muset při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset do dvoutýdenní karantény. Petříček uvedl, že vláda počítá, že se testem dotyčný prokáže už na hranicích. Je podle něj ale možné, že ministerstvo vnitra vydá pokyn, který upřesní, zda bude možné test získat i po návratu během karantény.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání pléna Ústředního krizového štábu řekl, že stát nezajišťuje testování občanů v zahraničí. „Každý občan, který vyjede do zahraničí a nespadá do stanovených výjimek, kde testy nebudou vyžadovány, si test musí zajistit sám. Musí zvážit, zda ta cesta do zahraničí je natolik důležitá, aby v rámci té cesty si ještě zajistil příslušný test nebo nastoupil na 14 dní do karantény,“ uvedl.

Povolení ke vstupu do země pro cizince se podle Petříčka netýká turistů. Do země vláda povolila vstup za ekonomickými důvody, například na jednání obchodním partnerům. Také oni se budou muset prokázat negativním testem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...