Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministerstvo zahraničí se zřejmě zbaví zámku Štiřín. Téměř ho nevyužívá

Štiřín. Původně tvrz z 15. století, která byla během baroka přestavěna na zámek. Dříve ho vlastnil třeba kníže Rohan, nyní patří ministerstvu zahraničí. foto: Profimedia.cz

Ministerstvo zahraničí zámek Štiřín jako státní neziskovou organizaci téměř nevyužívá, uvedl na dnešním zasedání sněmovního zahraničního výboru tajemník ministerstva Radek Rubeš. Podle Rubeše je cílem ministerstva ukončit činnost zámku a navrátit zpět státu majetky a vše se zámkem spojené.
  12:31

„Štiřín je pro ministerstvo nezisková organizace, nevidíme velký přínos pokračovat ve vztahu tak, jak je nastaven. Cílem je ukončit činnost příspěvkové organizace Štiřín a vyrovnat závazky, které ministerstvo zahraničí má,“ řekl Rubeš. „Zároveň vrátit majetky, to znamená budovy a to, co je s tím spojené, zpět státu,“ dodal.

Podle informací ministerstva na webu ukládá zákon o majetku České republiky resortu povinnost uskutečnit nejprve nabídku vůči ostatním státním orgánům.

Teprve pokud o zámek žádný oslovený subjekt neprojeví zájem, může vláda odsouhlasit trvalou nepotřebnost pro stát. Ministerstvo by pak muselo vypracovat minimálně dva cenové posudky.

Zámek Štiřín v Kamenici u Prahy je zřízen jako státní příspěvková organizace, která spadá pod ministerstvo zahraničí. Slouží jako konferenční středisko nebo jako hotel.

V minulosti byla snaha zámek převést pod správu Sněmovny, která ale neuspěla. Zatímco v minulých letech ministerstvo zahraničí přispívalo na jeho provoz desítky milionů korun ročně, v rozpočtu na příští rok s tím nepočítá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat