Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo zakázalo Komunistický svaz mládeže

Česko

  12:19
PRAHA - Ministerstvo vnitra rozpustilo Komunistický svaz mládeže kvůli programu. Rozhodlo se tak kvůli programu, který požadoval odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazením vlastnictvím společenským.
srp a kladivo (komunistický symbol) - ilustrační foto.

srp a kladivo (komunistický symbol) - ilustrační foto.

Informaci sdělila řekla mluvčí ministerstva vnitra Majka Masaříková.

KSM se chce obrátit na soud. Sporným výrokem se stala věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem."

"Tento výrok je podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je neslučitelný se základními demokratickými principy," řekla Masaříková.

Občanské sdružení obdrželo oznámení 16. října a nyní má 30 dnů na podání žaloby k městskému soudu. "KSM opakuje, že jeho činnost je v souladu se zákony a Ústavou České
republiky a rozpuštění ze strany MV ČR chápe čistě jako politický akt. V souladu se zákony této země se tedy rozhodl napadnout toto rozhodnutí soudně. Pravda zvítězí," uvedlo sdružení ve svém prohlášení.

KSM se nedávno například angažoval v aktivitách namířených proti možné výstavbě americké raketové základny v Česku. Původně byla v prohlášení uvedena ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu. V březnu ji ale nahradila současná mírnější pasáž. Ani
ta ale podle ministerstva není v pořádku.

KSM se svými aktivitami dostal i do hledáčku Bezpečnostní informační služby (BIS), která ji v roce 2003 řadila mezi levicově extremistická sdružení. Ve své tehdejší výroční zprávě BIS uvedla, že mezi skupinami vycházejícími z marx-leninské ideologie zaznamenala příklon k radikalismu.

"Příkladem mohou být zejména mladí lidé z KSM, kteří zastávají většinou rigidní ideologické
postoje. V jejich prostředí vznikly veřejně publikované apely ke zvýšení revolučnosti KSČM," uvedla BIS.
Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat