Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Drobil pořádal povodňový koncert za 2 miliony. Kolik vybral? Nikdo neví

Česko

  7:00aktualizováno  12:07
PRAHA - Byl členem Nečasovy vlády rozpočtové odpovědnosti, šetření se však exministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) příliš nedařilo. Nechal si třeba pořídit rámečky až za 15 tisíc, které nyní leží ve skladu. Statisíce utrácel za agendu, s níž si mohli poradit zaměstnanci ministerstva a za jeho vedení skokově narostly peníze vyplacené na odstupném. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu však nešetřil ani Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS).

Koncem roku 2010 ministerstvo životního prostředí zaplatilo bezmála 2 miliony korun za dobročinnou akci Koncert pro povodně na pomoc lidem postiženým květnovými záplavami. "Dle smlouvy uzavřené s pořadatelem měla akce spočívat ve společenském večeru s kulturním programem, vyhlášením sbírky a dobročinnou dražbou," líčí NKÚ. 

ČTĚTE TAKÉ:

 
Charitativní večer měl jen jeden háček: není jasné, zda se vybraly nějaké peníze. "Dle písemného vyjádření ministerstva žádné peněžní prostředky na jeho účet z této akce nepřišly," zjistili kontroloři. Pořádání takové akce navíc podle NKÚ vůbec nespadá do kompetencí rezortu životního prostředí. "Uspořádání nelze zahrnout do žádné z oblastí činností, které ministerstvo ze zákona zabezpečuje ve své působnosti," upozorňuje.

Besídky za 2 miliony

Téměř dva miliony korun úřad pod vedením Drobila zaplatil i za dvě dětské vánoční besídky v Praze a Ostravě. Jenže neumí doložit, za co miliony vynaložil a dokonce, zda na večírky vůbec někdo dorazil. "Ve smlouvách ani na fakturách není uveden položkový rozpis nákladů ani jiné údaje související s realizací akcí, například údaj o počtu účastníků akcí," stojí ve zprávě.

Exministr životního prostředí Pavel Drobil.

Exministr Drobil, který shodou okolností v této době musel z úřadu odejít kvůli korupční aféře Státního fondu životního prostředí, tvrdí, že si na žádnou z akcí příliš nepamatuje. "Koncert měl být poděkováním za práci při povodních. Proběhla sbírka, ale bližší podrobnosti k tomu nemám. Bylo to v době, kdy jsem odcházel. Uznáte, že tohle jsem už neřešil a nikdo to neřešil se mnou. Nechci se ale zbavovat odpovědnosti," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Besídka v Ostravě prý byla vyvrcholením soutěže enviromentální výchovy. "Jako hlavní cena byl zájezd. Vůbec ale nevím kdo a jak to fakturoval, nezlobte se, to je laciné hledání senzace u něčeho, co bylo v roce 2010," neuměl Drobil osvětlit nesrovnalosti v účetnictví.

Tisícové rámečky

Chalupa zase neváhal utratit 133 tisíc korun za 73 rámečků z taženého hliníku. "Cena za jeden rámeček se pohybovala v rozmezí od 590 do 14 760 korun. Ministerstvo pořízený majetek téměř nevyužívalo, v době kontroly NKÚ sloužilo svému účelu jen 6 ze 73 rámečků, 64 rámečků bylo uloženo ve skladu a 3 rámečky nebyly dohledány," popisují kontroloři.

Jak zjistil server Lidovky.cz, drahé rámečky úřad objednal přímo na přání Chalupy, který si v nich přál "propagovat přírodu". Některé použil i ve své kanceláři, ale když ho loni v červenci vystřídal jeho dosavadní náměstek Tomáš Podivínský, rámečky po svém předchůdci nechal odnést.

Ministerstvo: Lepší mít rámečky v zásobě

  • Maximální cenu rámečků, kterou uvádí NKÚ, stál pouze jeden tuto sumu, tedy 14 760 korun, je umístěn v kanceláři ministra a jeho cena odpovídá jeho velikosti, 158 cm x 105 cm. Nákup rámečků v jedné zakázce vychází na jeden kus levněji, než by byla pořizovací cena při oddělených nákupech 73 rámečků. Když je potřeba cokoli dát do rámu, třeba jako protokolární dárek při oficiální příležitosti, je potřeba mít jejich zásobu, než je shánět ad hoc.
  • MŽP mezi roky 2012 a 2013 uspořilo na mzdách svých zaměstnanců 24 milionů korun. V letech 2010 až 2012 opustilo MŽP z důvodu odchodem dohodou, nástupem na mateřskou dovolenou nebo zrušením pracovního místa 109 zaměstnanců. Snižování počtu státních zaměstnanců bylo prioritou minulých vlád, proto jsou tyto počty o snižování stavu zcela v pořádku.
  • Počet dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr vzrostl právě proto, že externisté byli v rámci povinných kontrol projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí placeni za odvedenou práci, nikoli na IČ, jak tomu bylo v minulých letech.
  • Informace NKÚ o počtu pracovníků na tiskovém oddělení je nepřesná. Na samotném tiskovém oddělení pracovalo v roce 2011 celkem sedm lidí. K tomu pro tiskové oddělení pracovali dva externí zaměstnanci, jejichž průměrný měsíční výdělek na MŽP byl 17 666 korun.

Zdroj: www.mzp.cz

"Tomáš Chalupa tam měl i fotografie z oficiálních příležitostí, které si s sebou bez rámečku při odchodu z ministerstva vzal. Jinak rámečky jsou v krabici ve skladu, jsou to normální běžné
rámečky na fotky, připadá mi fakt komické, že se o nich píše, jako by byly že zlata nebo měly nějakou historickou cenu," napsal Podivínský serveru Lidovky.cz.

Ony "rámečky" za 15 tisíc jsou podle Podivínského ve skutečnosti velké rámy na obrazy. "Pro NKÚ je totiž rámeček jako rámeček, lhostejno zda na fotku nebo 2x1 metr. V tom je ten háček. A ty velké "rámečky" i s fotoobrazy přírody tady všude po stěnách stále visí," tvrdí dosluhující ministr Rusnokovy vlády.

Sám Chalupa, nyní působící v soukromém sektoru, si v pondělí uložil bobříka mlčení. Redakci nebral telefon, nereagoval na SMS ani na zaslaný e-mail. Předražené rámečky jsou přitom pouze menším problémem z jeho éry, na který kontroloři narazili. V roce 2011 narostly meziročně náklady na poradenské služby ze 23 na 34 milionů korun. O rok později už rezort životního prostředí poradcům zaplatil skoro 48 milionů.

Advokátům 12 tisíc na hodinu

Dva příklady za všechny: v roce 2011 zaplatil Chalupův úřad renomované právní kanceláři Baker & McKenzie 240 tisíc korun. "Nedoložilo žádné dokumenty o splnění předmětu objednávky, přičemž zaplatilo 5 878 až 12 747 Kč za hodinu právních služeb," upozorňuje NKÚ. Stejný problém má ministerstvo v případě firmy IVZ Cz, které poslal skoro 60 tisíc korun. V letech 2011 a 2012 pak rezort utratil 850 tisíc za mediální poradenství, kontroloři přitom upozorňují, že tiskový a marketingový odbor tehdy čítal 25 zaměstnanců. Kontroloři potvrdili loňské zjištění serveru Lidovky.cz, že Chalupa za poradce utrácel zdaleka nejvíce ze všech ministrů Nečasovy vlády. 

Jak ukázala zpráva NKÚ, na ministerstvu panovala za Chalupy velká fluktuace. V letech 2010 až 2012 ukončilo ministerstvo pracovní poměr se 427 zaměstnanci a za odstupné vyplatilo celkem 18,4 milionu korun. Jenže ve stejném období přitom 318 zaměstnanců přijalo. Chalupa přitom sliboval, že kvůli klesajícímu příjmu z rozpočtu zeštíhlí agendu a strukturu úřadu až o třetinu.

Kontroloři ale zaznamenali raketový nárůst dohod o pracích uzavřených mimo pracovní poměr. "V roce 2012 vykonávalo činnosti na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr o 154 procent osob více než v roce 2010," upozorňují.

Někteří spolupracovníci navíc dostali několik dohod najednou a jejich angažmá připomíná švarcsystém, s nímž chtěl Nečasův kabinet zatočit. "Součet hodin u některých činil 40 hodin týdně, na základě dohod o pracovní činnosti byly vykonávány činnosti v rozsahu plné týdenní pracovní doby," píše NKÚ. A stejně jako v případě mediálního poradenství kontroloři upozorňují, že by práci zvládli zaměstnanci rezortu. 

Autor: